Bryza: “İsrail’den Türkiye’ye uzanan bir boru hattının yapılacağına güvenim tam”
Date Added: 20 Mart 2015, 11:04

Amerikan Dışişleri’nin eski Kıbrıs, Yunanistan, Türkiye ve Avrasya İşlerinden Sorumlu Müsteşar Yardımcısı, Turkas Yönetim Kurulu Üyesi Matthew Bryza Mısır, Kıbrıs Rum Kesimi ve Yunanistan’ın, Doğu Akdeniz kaynaklarının ihracı için en mantıklı rota olan Türkiye’ye karşı bir tutum sergilediğini anlatarak, önümüzdeki dönemde bu duruşun değişebileceğini düşünüyorum. Birkaç yıl içerisinde İsrail’den Türkiye’ye uzanan bir boru hattının yapılacağına güvenim tam” değerlendirmesinde bulundu.

Bryza Doğu Akdeniz’de yeni bir dönemin başladığına dikkati çekerek, mevcut politik durumun, bölge kaynaklarından faydalanılmasına engel oluşturduğunu belirtti.

Damnus Enerji ve Yatırım AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Nusret Cömert, ise “Doğu Akdeniz enerji kaynaklarıyla ilgili önümüzdeki dönemde bölge ülkelerden çok daha uzlaşmacı bir yaklaşım bekliyorum” dedi. Doğu Akdeniz’de bulunan enerji kaynaklarının herhangi bir ulusa ait değil, bir bütün olarak değerlendirilmesi gerektiğine işaret eden Cömert, “Bu kaynakların Türkiye üzerinden ihraç edilmesi de diğer tüm alternatiflerden daha ekonomik ve tüm tarafların yararınadır” diye konuştu. Söz konusu kaynakları Türkiye üzerinden ihraç ederek İsrail’in ekonomik açıdan en doğru kararı vermiş olacağını vurgulayan Cömert, Türkiye’nin de buradaki gazı ileterek Avrupa’ya giden bir enerji köprüsü olabileceğini söyledi.