Başbakan Saner: “İngiltere’yi doğru yola davet ediyoruz”
Date Added: 16 Eylül 2021, 09:51
Başbakan Saner: “İngiltere’yi doğru yola davet ediyoruz”

Başbakan Ersan Saner, İngiltere’nin Kıbrıs Türk haklarını, beklentilerini ve taleplerini göz ardı ederek, Kıbrıs konusunda bir sonuç alınması çabalarına katkı sağlayamayacağını vurguladı.
Başbakan Saner, İngiltere’nin Güney Kıbrıs’taki Yüksek Komiseri Stephen Lillie’nin, Kıbrıs konusundaki son açıklamalarına tepki göstererek, “Kıbrıs’ta iki ayrı devlet var. Bizim egemen eşitliğimizi ve iki devlet olgusunu dışlayan açıklama yapmak Rum yanlısı bir tutumdur. Reddediyor, İngiltere’yi doğru yola davet ediyoruz” dedi.
İngiltere’nin Güney Kıbrıs’taki Yüksek Komiseri Stephen Lille’nin son günlerde artan bir şekilde Kıbrıs konusuna dâhil olması ve yaptığı açıklamaların kendilerini rahatsız ettiğini vurgulayan Saner, şunları belirtti:
“Sayın Yüksek Komiser’in, Rum lider Nikos Anastasiadis’le görüşmesi ve onun ağzı ile ‘Kıbrıs konusunda varılacak bir anlaşma için çıkış yolunun federasyon olduğunu’ iddia etmesi gerçekçi ve kabul edilebilir değildir.”
İngiltere’nin, Kıbrıs Türk haklarını, beklentilerini ve taleplerini göz ardı ederek, Kıbrıs konusunda bir sonuç alınması çabalarına katkı sağlayamayacağını ifade eden Saner, şöyle devam etti:
“İngiltere Kıbrıs’ın dününü bugününü çok iyi bilir. Kıbrıs Türkleri ile Rumlarının kurucu ortak, Türkiye, Yunanistan ve İngiltere’nin garantör oldukları Kıbrıs Cumhuriyeti, 21 Aralık 1963’te Rumların adayı Yunan yapma hayalleri nedeniyle yıkılmıştır. Bugünün sözde Kıbrıs Cumhuriyeti bir Yunan Devletidir.”
Rum-Yunan ikilisinin 21 Aralık 1963’ten bu yana Kıbrıs konusundaki tüm antlaşma olasılıklarını başarısızlığa uğrattığını kaydeden Başbakan Saner, 2017’de Crans Montana’da Rum tarafınca ortaya konulan tutumun federasyon tezini tamamıyla çökerttiğini belirtti.
“Kıbrıs’ta iki ayrı devlet var. Bunu kabul etmemek barışa değil Rum tarafına hizmet etmektir” diyen Saner, “Bizim egemen eşitliğimizi ve iki devlet olgusunu dışlayan açıklama yapmak Rum yanlısı bir tutumdur. Reddediyor, İngiltere’yi doğru yola davet ediyoruz” dedi.