Başbakan Sucuoğlu yurda döndü
Date Added: 14 Ocak 2022, 11:55

Başbakan Faiz Sucuoğlu, Anavatan Türkiye’nin her zaman yanlarında olduğunu bir kez daha gördüklerini ifade ederek, “Moralli gittik, çok daha moralli geldik… Her konuda kayıtsız, şartsız arkamızda 84 milyonluk bir dev ülke duruyor” dedi.

“Salı günden dün akşama kadar süreç muhteşem oldu, bizleri çok mutlu etti” vurgusu yapan Sucuoğlu, KKTC’de siyasi istikrarın üzerinde durulan en önemli konu olduğunu ifade etti. Sucuoğlu, “Bizim en büyük sıkıntımız siyasi istikrarsızlıktır. Bu şekilde yürümemiz mümkün değildir” dedi.

Başbakan Faiz Sucuoğlu, Ankara temaslarını tamamlayarak, dün gece saat 23.00 sıralarında yurda döndü. Sucuoğlu, Ercan Havaalanı’nda basın toplantısı düzenledi.

Önceki sabah TC Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay ile yaklaşık bir buçuk saat süren görüşmesinin çok sıcak, olumlu havada geçtiğini dile getiren Sucuoğlu, ekonomik anlamda pandemiyle ortaya çıkan ve döviz kriziyle derinleşen süreci çok detaylı bir şekilde konuştuklarını belirtti. Çözüm ve neler yapılabileceğinin ele alındığını kaydeden Sucuoğlu, “Çok olumlu ve belki de dönüm noktalarından bir tanesi diyebilirim bu toplantıya” dedi.

Daha sonra Oktay’la 30 dakikalık bir görüşme daha yaptığını dile getiren Başbakan Sucuoğlu, özellikle yeni Ercan Havalimanı inşaatı, yapılan yatırımlar, Güzelyurt’ta bitirilen tünel ve önümüzdeki süreçte başlayacak Mesarya’nın sulanmasıyla ilgili çalışmalar, altyapı, yollar ve 500 yataklı Lefkoşa yeni hastanesi ve daha birçok konuyu görüştüklerini belirtti.

TC Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından da kabul edildiğini ifade eden Sucuoğlu, “Yaklaşık bir buçuk saatlik, her yönüyle dolu dolu geçen bir toplantı oldu… KKTC’nin tanıtımı için neler yapılabileceği konusu detaylı konuşuldu. Ekonomi anlamında durumu Cumhurbaşkanına çok detaylı şekilde anlattık” ifadelerini kullandı.

Sucuoğlu, TC Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın da çok büyük destek  verdiği “önce siyasette istikrar, sonra ekonomide istikrar ve sosyal yaşamda istikrar” görüşünün çok büyük kabul gördüğünü vurguladı.

TC Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Kıbrıs’a karşı inanılmaz bir ilgisi olduğunu vurgulayan Başbakan Sucuoğlu, “Dünya devleti olan Türkiye’nin Kıbrıs’ı ayrı bir yerde tuttuğu belli. Her konuda yardım etmeye hazır bir Cumhurbaşkanı… Kendisine hayranlığımız hep vardı ama özellikle bir buçuk saatten sonra inanın yakından tanıdığınız zaman çok daha farklı oluyor” dedi.