Başbakan Tatar: “Hakkımızın peşindeyiz”

Başbakan Ersin Tatar, Doğu Akdeniz’deki gelişmelere ilişkin, “Zenginliklerin paylaşımında Türk milleti ve tabii ki KKTC halkı olarak hakkımızın peşindeyiz. Hakkımızı kimseye yedirtmeyiz. Dolayısıyla kararlılığımız ve birlikte hareket etmemiz milletimiz için fevkalade önemlidir” dedi.

Tatar, bir dizi programa katılmak üzere geldiği Mersin’de, Vali Ali İhsan Su’yu ziyaret etti.

Tatar ziyarette, Doğu Akdeniz’deki gelişmelerle ilgili olarak şöyle konuştu:

“Doğu Akdeniz’de hak ve çıkarlarımızın korunması için Türk hükümetinin aldığı kararlar bizleri çok memnun etmektedir. Doğu Akdeniz’deki hidrokarbon zenginliklerin, Kıbrıs’taki bu zenginliklerin paylaşımının sadece Rumlara değil aynı zamanda Türklere de ait olması dolayısıyla KKTC ile Türkiye Cumhuriyeti’nin beraber hareket ederek deniz hukukuna göre ruhsatlandırma ve diğer iş birlikleriyle, uluslararası hukuk çerçevesinde yapılan çalışmalar bizleri gerçekten çok ferahlatmaktadır.”

Başbakan Ersin Tatar Maraşla ilgili olarak “Uluslararası hukuk çerçevesinde bazı girişimlerin yapılması suretiyle eski sakinlerinin de gelebileceği ortamın yaratılması ve Gazimağusa’nın daha bütünlüklü ve yaşanılabilir bir noktaya getirilmesinin, KKTC ekonomisine çok büyük yarar sağlayacağını belirtti.