Başbakan Üstel, TC Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Bilgin’i kabul etti
Date Added: 31 Ocak 2023, 11:45

Başbakan Ünal Üstel, KKTC’de temaslarda bulunan TC Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin’i kabul etti.

Kabulde, TC Lefkoşa Büyükelçisi Metin Feyzioğlu ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Hasan Taçoy da hazır bulundu.

Başbakan Ünal Üstel kabulde yaptığı konuşmada, TC Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Bilgin’i heyetiyle birlikte KKTC’de görmekten, ağırlamaktan büyük mutluluk duyduğunu ifade etti. Üstel, anavatan Türkiye Cumhuriyeti’nden bakanların, KKTC’deki bakanlarla istişare ederek, ülkede yeniliklere birlikte imza atılmasının mutluluğunu yaşadığını da belirtti.

Anavatan Türkiye Cumhuriyeti’ne yaptıkları ziyarette özellikle sosyal sigorta kurumlarının, KKTC’deki kurumlarla nasıl entegre olabileceği, nasıl çalışma yapılabileceği ve KKTC’de yaşayan insanların Türkiye Cumhuriyeti’ndeki sağlık hizmetlerinden nasıl istifade edebileceğini ele aldıklarını dile getiren Başbakan Üstel, “Yine emekçi insanlarımızın nasıl daha güzel bir ortamda yaşamlarını sürdürebiliriz, o çalışmaları konuştuk. Bugün de onun mutluluğunu yaşıyoruz” diye konuştu.

TC Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Bilgin de, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Taçoy ile bir protokol imzaladıklarını belirterek, protokol çerçevesinde KKTC ve TC Çalışma Bakanlıkları arasında yapabilecekleri iş birliklerinin kapsamını belirlediklerini söyledi.

Bilgin, bunun içerisinde özellikle sosyal güvenlik sisteminin, sağlık sigortası sisteminin yaygınlaştırılması ve iki ülke vatandaşları arasında hizmetin sürdürülmesi açısından ayrımın ortadan kalkmasını amaçlayan bir düzenleme olduğunu dile getirdi.

Vedat Bilgin, Türkiye’nin işçi bulma kurumu olan İŞKUR ve KKTC’nin İŞBUL kurumu arasında emek ve çalışma ilişkilerini düzenleyen emek transferini sağlayan, onların haklarını düzenleyen çalışmaları birlikte yaparak, emek ihtiyacını karşılama konusunda Kuzey Kıbrıs’ın taleplerini ve çalışacak insanların bütün ilişkilerini birlikte değerlendirecekleri kapsamlı bir çalışma için bir protokol imzaladıklarını kaydetti.

Bunun dışında emeklilik sistemlerinin modernize edilmesi, birlikte oluşturulması, sigorta sisteminin birlikte geliştirilmesi konusunda dayanışma içerisinde eğitim başta olmak üzere her alanda ortak çalışmalar yapmayı değerlendirdiklerini ifade eden Bilgin, bu konuda vardıkları mutabakatı protokolle imza altına aldıklarını kaydetti.