Cumhurbaşkanı Tatar, TC Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Bilgin’i kabul etti
Date Added: 31 Ocak 2023, 11:48

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Türkiye Cumhuriyeti Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin ve beraberindeki heyeti kabul etti.

Bilgin’e Türkiye Cumhuriyeti Lefkoşa Büyükelçisi Metin Feyzioğlu ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Hasan Taçoy eşlik etti.

Türkiye Cumhuriyeti Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin kabulde yaptığı konuşmada, KKTC’de kendilerini evlerinde gibi hissettiklerine işaret ederek, iki Türk devletinin kardeş halklar olduğunu kaydetti.

KKTC’nin, Türk Devletleri topluluklarında gözlemci üye olarak bulunmasından duydukları memnuniyeti dile getiren Bilgin, “Türk devletleri arasında KKTC olmasaydı eksik olurdu, o bakımdan geleceğe daha güçlü yürüyeceğimizin, dayanışma içinde ilerleyeceğimizin işaretleridir bunlar” dedi.

Bu dönemde karşılaşılan sorunların aşılacağına da inanç belirten Bilgin, Çalışma Bakanlığı olarak kendilerinin üzerine düşeni el birliği, dayanışma içinde gerçekleştireceklerini ve çalışma hayatı ile sosyal güvenlik sistemini daha verimli bir hale getireceklerini sözlerine ekledi.

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar da, Bilgin ve beraberindeki heyeti ülkede görmekten duyduğu memnuniyeti dile getirerek, KKTC’nin kendi içinde aldığı tedbirler ve yaptığı çalışmalarla kurumsal olgunlaşmada önemli bir noktaya geldiğini söyledi.

Tatar, iki bakanlığın birlikte yaptıkları çalışmaları çok önemsediğini kaydederek yıllar itibarıyla TC’den ülkeye gelip yerleşmiş, ailesini burada kurarak, çalışma hayatına burada başlamış ve hâlâ vatandaş olmayan kişiler bulunduğunu, bu kişilerin TC’deki hak ve hukuklarının korunmasının önemli olduğunu vurguladı.

Kıbrıs Türk halkına uygulanan haksız izolasyonlara da değinen Cumhurbaşkanı Tatar, bütün bu engellerin yarattığı sıkıntıdan, ancak çeşitli konularda TC ile entegre olunarak kurtulunabileceğini kaydetti.