Budapeşte’ de Kıbrıs Türk günü

KKTC Budapeşte Temsilciliğinin geleneksel hale getirdiği  ”Kıbrıs Türk Kültür Günü”  etkinliği kapsamında düzenlediği ”Kıbrıs Türk El Sanatları – Koza’nın Mucizesi” isimli el işi sergisi KKTC Dışişleri Bakanı Sayın Tahsin Ertuğruloğlu’nun eşleri Sayın Oya Ertuğruloğlu Hanımefendi tarafından Pinter Galeri’de açılmıştır.

Açılış seremonisine, TC Budapeşte Büyükelçisi Sayın Şakir Fakılı ve Eşleri Behiye Fakılı Hanımefendi, dost ve kardeş ülkelerin Budapeşte Büyükelçileri ile diplomatik misyon temsilcileri, Dışişleri Bakanlığımıza bağlı Tanıtma Dairesi Müdürü Sayın Fatma Demirel, Kıbrıs Türk El İşlemelerini Araştırma ve Yaşatma Derneği yöneticileri ile TC Budapeşte Büyükelçiliği mensupları yanısıra Türk ve Macar vatandaşları da iştirak etmiştir.

Acilista, KKTC tanıtım görselleri ile KKTC kültürüne ait geleneksel müzikler eşliğinde bir resepsiyon verilerek, açılan etkinlikte bir de anı defteri konuklar tarafından imzalanmıştır.

Vizy Andras ve Fadıl Başar da Serginin Konukları arasında

Macaristan’nın en ünlü sunucu ve şovmeni olan Vizy Andras da Kıbrıs El Sanatları – Koza’nın Mucizesi Sergisini gezenler arasındaydı. Vizy Andras sergilenen eserleri çok beğendiğini, bu serginin Budapeşte’de açılmasında, KKTC Temsilcisi Sayın Selda Hanım’a emeklerinden dolayı  çok minnettar olduğunu belirtti. 2016 yılında yakın dostu Fadıl Başar’la Türkiye’ye gittiğini, en kısa zamanda Kıbrıs’ı da görmek istediğini belirtti.

DTIK Avrupa Komitesi Yönetim Kurulu Üyesi ve MÜSİAD Macaristan Temsilcisi Fadıl Başar da geleneksel hale gelen ”Kıbrıs Türk Kültür Günü” münasebetiyle Macarların Kıbrıs’ı daha yakından tanıma fırsatı yakaladıklarını, bulun neticesinde ise en kısa zamanda görmek istediklerini belirterek, başarılı çalışmalarından dolayı Selda Hanım’ı ve Hakan Bey’i tebrik ettiklerini söyledi.

KKTC Macaristan Temsilcisi Selda Hanım’ın son yıllarda Kıbrıs ve Kıbrıs ürünlerinin Macaristan’da tanıtımı için başarılı organizasyonlara imza attığını, bunun da güzel sonuçlarının alındığını söyledi.

 

 

(KAYNAK : EKOVİTRİN)