Çavuşoğlu: “Rum kesimi hariç bölgedeki tüm ülkelerle ikili veya çok taraflı anlaşma yapabiliriz”

Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu “Rum kesimi hariç bölgedeki tüm ülkelerle ikili veya çok taraflı anlaşma yapabiliriz” dedi.

Çavuşoğlu, Türkiye ile Libya arasında 27 Kasım’da imzalanan deniz yetki alanları sınırlandırmasına dair mutabakat muhtırasıyla ilgili olarak gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Bölgede birçok ülkenin tek taraflı adımlar atmasının da önüne geçmiş olduklarını söyleyen Çavuşoğlu, “Doğu Akdeniz’de biz başından beri hep şunu söylüyoruz; Güney Kıbrıs Rum Kesimi hariç, tüm ülkelerle bu konuda ikili ya da çok taraflı anlaşmaya hazırız ama bölgede bazı ülkeler tek taraflı adımları ve Türkiye’yi eleştirmeyi tercih ettiler.” değerlendirmesinde bulundu.

Mevlüt Çavuşoğlu “Cumhurbaşkanımız, Yunanistan Cumhurbaşkanı Miçotakis’e de gayet net bir şekilde Yunanistan’la da benzer bir mutabakat zaptını imzalayabileceğimizi söyledi. Biz Rum Kesimi’ni tanımıyoruz. İleride Kıbrıs’ta bir kalıcı bir çözüm olursa onlarla da yapabiliriz. Rum Kesimi hariç bölgedeki tüm ülkelerle, buna Mısır da dahil, Lübnan da dahil, hepsiyle biz bu tür anlaşmaları ikili ve çok taraflı yapabiliriz. Çünkü biz bölgede işbirliğinden yanayız” dedi.