Çelik: “Doğu Akdeniz’de barışın olması isteniyorsa, bunun yolu Türkiye’nin ve KKTC’nin egemenlik haklarına saygıdan geçer”

Türkiye’deki AK Parti’nin Sözcüsü Ömer Çelik, dünya açısından Doğu Akdeniz’de barışının olması, anlamlı bir siyasi kompozisyonun ortaya çıkması isteniyorsa, bunun yolunun Türkiye’nin ve KKTC’nin egemenlik haklarına saygıdan geçtiğini belirtti.

Çelik, CNN Türk canlı yayınında gazeteci Hakan Çelik’in sorularını yanıtladı.

Türkiye ve Libya arasındaki anlaşmaya değinen Çelik, bunun önemli bir anlaşma ve büyük bir hamle oluğunu dile getirerek, “Onların bizi Doğu Akdeniz’deki normal egemenlik alanımızın dışına itme projesi, bu anlaşmayla darmadağın edilmiş oldu.” dedi.

Çelik, “Bu son derece uluslararası hukuka uygun, deniz hukukuna uygun, Birleşmiş Milletler tahammüllerine uygun bir anlaşma. Onaylandı ve BM’ye gidecek” değerlendirmesini yaptı.

Çelik, Kıbrıs Rum kesiminin Türkiye’yi bir takım Avrupa Birliği yaptırımlarıyla korkutmasıyla bir netice alamayacağını dile getirerek, “Rum kesiminde zerre kadar siyasi akıl olsa, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetinin hakkını da verecek şekilde bir mekanizmanın baştan kurulmasına müsaade eder, dolayısıyla oradaki varlıklar çıkarılır ve Rum kesimi ile Türk kesimi arasında baştan paylaşılmış olur. Mısır, İsrail ya da diğerleri açısından da Türkiye’ye karşı iş yapmak yerine Türkiye ile diyalogla iş yapsalar aslında herkesin kazandığı bir formül ortaya çıkar” diye konuştu.