Cumhurbaşkanı Akıncı: “Bu adanın ortak eşit sahipliği gerçeğini artık içinize sindiriniz”

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı Erenköy direnişinin 54. Yıldönümü dolayısıyla düzenlenen törende bir konuşma yaptı. Akıncı konuşmasında, Kıbrıslı Rumlar’a şehitlerin huzurunda çağrıda bulunarak “gelecek nesilleri artık huzur ve kalıcı barış içinde yaşatmak istiyorsak, bu topraklarda birbirimize tahakküm etme tavırlarını bir yana bırakalım” dedi.

Akıncı Rumlar’a “Bu adanın ortak eşit sahipliği gerçeğini artık içinize sindiriniz. Geleceğe bu bakış açısıyla hep birlikte yürümenin yollarını bulalım” şeklinde seslendi.
“54 yıl önce yaşananları gözden geçirmek, bunun muhasebesini yapmak, o günleri anmak, o gün hayatını seve seve, bu topraklarda özgür insanlar olarak yaşayabilmemiz için feda edenleri saygıyla anmak, gazilerimizi minnetle anmak için buradayız” diye konuşan Cumhurbaşkanı Akıncı, bölge halkıyla birlikte, yüksek öğrenimlerini yarıda keserek bu topraklara koşan Erenköy mücahidi yüksek öğrenim gençliğini saygıyla, hayatını kaybedenleri rahmetle andığını belirtti. Akıncı, hayatta olan gazileri minnetle yad ettiğini de ifade etti.

Cumhurbaşkanı Akıncı, Kıbrıs Türk halkının ne o gün ne bugün, kimseyi tahakküm altına almak gibi bir iddialarının olmadığını da dile getirdi.

Cumhurbaşkanı Akıncı, konuşmasında Doğu Akdeniz’deki doğalgaz rezervlerine de değinerek bunların her iki tarafa da ait olduğunu ve ortaklaşa, akıl yolunda kullanılmasını istediklerini belirtti. Konunun, herkesin refahına, huzuruna, barışına katkı yapmasını istediklerini söyleyen Cumhurbaşkanı Akıncı, o nedenle böylesine bir günde bu barış mesajının da ulaşmasını temenni ediyorum” dedi.