Cumhurbaşkanı Eroğlu: “Ümidimiz Sayın Anastasiadis’in ortak açıklamada belirlenen ortaklık hedefine uygun bir yaklaşım izlemesidir”
Date Added: 29 Aralık 2014, 12:36

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Rum Lider Nikos Anastasiadis’in “Kıbrıs Cumhuriyetini berhava etmeye çalışanların bir devlette ortak olmalarını hiçbir zaman kabul etmeyeceğim” açıklamalarının, “ortaklığın ruhuna ters düştüğünü, son derece vahim ve kaygı verici” olduğunu belirterek, “Ümidimiz Sayın Anastasiades’in bu yanlış tutumdan en kısa zamanda vazgeçerek, ortak açıklamada belirlenen ortaklık hedefine uygun bir yaklaşım izlemesidir,” dedi.
Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu dün yaptığı yazılı açıklamada, “Kıbrıs sorununun kapsamlı çözüm görüşmelerinin al-ver aşamasına geldiği, Rum tarafının masadan çekilmesiyle durmuş bulunan görüşmeler sürecinin yeniden başlatılmasına yönelik çabaların sonuç vermesinin beklendiği bir aşamada, Sayın Anastasiadis’in bu tür bir beyanda bulunması son derece vahim ve kaygı vericidir.
Bu sözlerle Sayın Anastasiadis, oluşturmaya çalıştığımız ve bu konuda üzerinde mutabık kaldığımız ortaklığın ruhuna ters düşmekte, kendisiyle birlikte taahhüt edip açıkladığımız 11 Şubat 2014 tarihli ortak açıklamaya aykırı davranmaktadır.
Sayın Anastasiadis’in bahse konu ettiği ve Kıbrıs Türk tarafı olarak yıkmaya çalıştığımızı ima ettiği Kıbrıs ortaklık Cumhuriyeti’ni bizzat Kıbrıs Rum tarafının 1963’te Kıbrıslı Türklere karşı yaptığı saldırılar, bunu takip eden katliamlar ve darbeyle aynı zamanda Kıbrıslı Türk ortakları bütün devlet organlarından dışlayarak yine kendilerinin yıktığını tarihi bir gerçek olarak hatırlatmak isteriz.
Dolayısıyla, ortada birilerinin yıkmaya çalıştığı, her iki toplumu veya Kıbrıs’ın tümünü temsil eden bir ortaklık cumhuriyeti yoktur. Yıllardır devam eden görüşmeler süreci yeni bir ortaklık cumhuriyetinin kurulmasına yöneliktir. Eğer böyle bir devlet veya cumhuriyet olsaydı, esasen bu görüşmelere de gerek kalmayacaktı.”
Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, gerek hidrokarbonlar, gerekse benzeri ortak hareket ve işbirliği konularında yapmış oldukları iyi niyetli ve güven yaratmaya yönelik önerileri Anastasiadis’in, “bir sözde devleti yıkmaya yönelik kötü niyetli çabalar” olarak görmesi ve bunları bir tehdit unsuru olarak nitelemeye çalışmasının gerçekten esef verici olduğunu belirtti.