Cumhurbaşkanı Tatar, AKP Genel Başkanvekili Kurtulmuş ve Yeni Azerbaycan Partisi Genel Başkan Vekili Budaqov’u kabul etti
Date Added: 20 Aralık 2022, 12:14

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Ulusal Birlik Partisi (UBP) Genel Başkanı ve Başbakan Ünal Üstel’in davetiyle KKTC’ye gelen AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş ile Yeni Azerbaycan Partisi Genel Başkan Vekili ve MYK Başkanı Tahir Budaqov’u dün kabul etti.

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, KKTC’nin Türk Devletler Teşkilatı’na gözlemci üyeliğiyle ilgili olarak “Bu üyelik bizim için çok önemlidir, çünkü bunlar aşama aşama örülen ve bizim varlığımızı geleceğe taşıyacak önemli siyasi kararlardır” dedi.

AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş da Türk Devletler Teşkilatı’na gözlemci üyeliğin KKTC için önemli bir adım olduğunu kaydederek, “Bu üyelik aynı zamanda bundan sonra KKTC’nin tanınması bakımından da yeni bir dönemin başlangıcıdır” dedi.

Yeni Azerbaycan Partisi Genel Başkan Vekili ve MYK Başkanı Tahir Budaqov ise Azerbaycan ile KKTC arasındaki ilişkinin daha da gelişmesini arzu ettiklerini kaydetti ve KKTC ziyaretlerinin bu iş birliğinin ilk adımını oluşturduğunu vurguladı.

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, kabulde yaptığı konuşmada, ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirdi ve Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’e sevgi ve saygılarını iletti.

KKTC’nin 2023 yılında 40. Kuruluş Yıldönümünü kutlayacağını kaydeden Cumhurbaşkanı Tatar, yıllar geçtikçe devlet yapısının güçlendiğini söyledi.

Kendilerini hep Türk dünyasının bir parçası olarak gördüklerini, Azerbaycan ve Türkiye ile olan özel ilişkilerini “1 millet 3 devlet” şeklinde ifade ettiklerini vurgulayan Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, “Tarihimiz, geçmişimiz, gönül birliğimiz, bu coğrafyadaki varlığımız, bizlerin daha da güçlü olabilmesi için, bu münasebetlerin geliştirilmesi ve bu iletişim çağında yakınlığımızın daha da artırılması en büyük temennimizdir ve bu oluyor” diye konuştu.