Dışişleri Bakanı Ertuğruloğlu: “Devletimiz Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne sahip çıkmak en büyük vazifemizdir”
Date Added: 21 Aralık 2022, 11:08

Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu “21-25 Aralık Milli Mücadele ve Şehitler Haftası” nedeniyle yayımladığı mesajında, “Şehitlerimizin emaneti, egemenliğimizin ve özgürlüğümüzün güvencesi olan devletimiz Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne sahip çıkmak en büyük vazifemizdir” vurgusu yaptı.

Bakan Ertuğruloğlu’nun  mesajı şöyle:

“Kıbrıs’ı Yunanistan’a bağlamak hedefiyle, Türklerin imhasını öngören Akritas Planı doğrultusunda Rum terör örgütü EOKA tarafından Kıbrıs Türklerine yönelik 21 Aralık 1963’te başlatılan planlı ve vahşi saldırıların üzerinden 59 yıl geçti.

Tarihe Kanlı Noel olarak geçen ve soykırım hareketine dönüşen Akritas planının uygulanması sonucunda, 30 bin Kıbrıs Türkü yaşadığı 103 köyü terk etmek zorunda kalmış, Ada’nın yüzde 3’lük kısmına sığınmıştır. Kıbrıs Türklerinin 11 yıl süren vahşet dolu yılları, 20 Temmuz 1974 Barış Harekatı sayesinde sona ermiştir.

Bugün, bayrağımızın dalgalandığı egemen devletimizin topraklarında, Anavatanımız Türkiye’nin garantörlüğünde, Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığımız ve Türk Silahlı Kuvvetleri’nin güvencesinde özgürce yaşıyoruz.