Cumhurbaşkanı Tatar, bazı sivil toplum örgütleriyle video konferans toplantısı yaptı

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, bazı sivil toplum örgütleri ile Kıbrıs konusunda video konferans toplantısı yaptı.

Cumhurbaşkanlığı’ndan verilen bilgiye göre, Cumhurbaşkanı Tatar görüşmede, federasyonun tek egemenliğe dayalı bir model olduğunu ve Rum tarafının federasyonla amacının üniter bir devlet yapısı oluşturmak olduğunu belirtti. Kıbrıs Türk halkının kendi egemenlik haklarına sahip çıkmasının gerekliliğine vurgu yapan Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Kıbrıslı Türklere ekonomik vaatlerle herhangi bir çözümün empoze edilemeyeceğini kaydetti.

Egemen eşitliğe dayalı bir çözümün Kıbrıslı Rumların da yararına olacağını kaydeden Cumhurbaşkanı Tatar, hidrokarbon konusunda asla denklem dışında tutulamayacak Türkiye’nin bölgenin en güçlü ve lider ülkesi olduğunu dile getirdi.

Cumhurbaşkanı olarak göreve başlamasının ardından Türkiye ve KKTC halkları arasında yakınlaşmaya özen gösterdiğini ifade eden Cumhurbaşkanı Tatar, bu durumun Kıbrıslı Türklere siyaseten ve ekonomik açıdan büyük güç verdiğini belirtti.

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, KKTC’nin güçlenerek, yaşayabilmesinin Türkiye’nin güvenliği açısından da oldukça önemli olduğunu kaydetti.

Federal modelde bir çözümün referanduma sunulmasından 13 sene sonra İsviçre’nin Crans Montana şehrinde yapılan zirvede federasyon anlayışının tekrar çöktüğüne işaret eden Cumhurbaşkanı Tatar, artık egemen eşitliğe dayalı bir çözümün müzakere masasına götürülmesinin önemli olduğunu belirtti.

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Türkiye’nin garantörlük hakkından asla vazgeçmeyeceğini söyledi.

KKTC’nin bir devlet olmanın tüm gerekliliklerini yerine getirdiğini ifade eden Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, herkesin devlete sahip çıkması gerektiğini dile getirdi.

Cumhurbaşkanı Tatar, KKTC’nin Milli Mücadele yıllarında Kıbrıslı Türklerin verdiği tarihsel mücadeleye değinerek “Esas hedef, milli bekamızdır” dedi.