Tatar: “Spor ambargolarına karşı büyük mücadele vermeye devam edeceğiz”

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, haksız spor ambargolarına karşı büyük mücadele vermeye devam edeceğiz dedi.

Cumhurbaşkanı Tatar, Hasan Sertoğlu başkanlığında Kıbrıs Türk Futbol Federasyonu (KTFF) yönetimini makamında kabul etti.

Cumhurbaşkanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, Cumhurbaşkanı Tatar, sporun dostluğun anahtarı olduğunu herkesin söylediğini ancak yıllardır Kıbrıs Türk halkına ve gençliğine Rum tarafının vetosu nedeniyle uygulanan spor ambargolarıyla büyük haksızlıklar yapıldığını kaydetti.

Cumhurbaşkanı olarak Kıbrıs konusu bağlamında spor ambargoları konusunu her ortamda ve yabancı misyonlarla temaslarında dile getirdiğini ve dile getirmeye devam edeceğini kaydeden Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Kıbrıs Türk halkının insan haklarına önem veren medeni bir halk olduğunu, bütün dünyanın da bunu gördüğünü ifade etti.

Sporun her dalında Kıbrıslı Türkleri uluslararası müsabakalarda temsil edebilecek başarılı gençlerin olduğunu vurgulayan Cumhurbaşkanı Tatar, spor ambargoları konusunda gençler için, gelecek için mücadele vermeye devam edeceklerini belirtti. Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Cumhurbaşkanlığı olarak bu konuda önemli çalışmalar içerisinde bulunduklarını ve bu sorunu daha yüksek sesle duyurarak mücadele edeceklerini söyledi.

KTFF Başkanı Sertoğlu ise konuşmasında, futbol ile yakından ilgilenen bir Cumhurbaşkanı olarak spor ambargosu konusunda Cumhurbaşkanı Ersin Tatar önderliğinde adımlar atılacağına inanç belirtti.

Kabulde Sertoğlu’na KTFF 2. Başkanvekili Oktay Çocuk ve Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Akçaba eşlik ederken, Cumhurbaşkanlığı Spor Danışmanı Sertaç Bozatlı da hazır bulundu.