Cumhurbaşkanı Tatar, BBP Genel Başkanı Destici’yi kabul etti
Date Added: 21 Aralık 2021, 12:39

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, “Bu topraklarda var olmak için verdiğimiz mücadelemizin sürdüğünü dünyaya haykırıyoruz” diyerek, 103 köyden çıkarılan Kıbrıs Türklerinin yıllarca gettolarda yaşamaya mahkum edildiğini anımsattı.

Cumhurbaşkanlığından yapılan yazılı açıklamaya göre Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, 21 Aralık Şehitler Haftası dolayısıyla adada bulunan Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı Mustafa Destici ve beraberindeki heyeti kabul etti.

Tatar kabul sırasında yaptığı konuşmada, “Direndik çünkü Mehmetçik’in, Türkiye’nin gün gele geleceğini biliyorduk” dedi, şehitleri rahmetle andı, gazilere şükranlarını sundu.

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar kabuldeki konuşmasında, Büyük Birlik Partisi heyetini KKTC’de görmekten dolayı duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Kıbrıs meselesinin her zaman Türkiye’nin gündeminde olduğunu belirten Cumhurbaşkanı Tatar, Amerika Birleşik Devletleri’nin o dönemin başkanı Lyndon B. Johnson tarafından 1964 yılında Türkiye’nin Kıbrıs’a çıkarma yapmasını engellemek için yazılan mektuba dönemin Türkiye yetkililerinin verdiği cevapta, “Kıbrıs’taki soydaşlarımızın katledilmesine göz yumamayız” dendiğini anımsatarak, Türkiye’nin her zaman Kıbrıs Türkleri’nin yanında olduğunu kaydetti.

Kıbrıs Türk halkının kopmaz bağlarıyla Anavatan Türkiye’ye her zaman güvendiğine işaret eden Cumhurbaşkanı Tatar, ulusal mücadelede Rum-Yunan ikilisinin yaptığı insanlık dışı zulme ve katliamlara karşı büyük fedakarlıklar yapıldığını ve şehitler verildiğini söyledi.

103 köyden çıkarılan Kıbrıs Türklerinin yıllarca gettolarda yaşamaya mahkum edildiğini anımsatan Cumhurbaşkanı Tatar, “Direndik çünkü Mehmetçik’in, Türkiye’nin gün gele geleceğini biliyorduk” dedi.  21 Aralık Şehitler Haftası’nda şehitlerin rahmetle anıldığını, gazilere şükranların sunulduğunu belirten Cumhurbaşkanı Tatar, “Bu topraklarda var olmak için verdiğimiz mücadelemizin sürdüğünü dünyaya haykırıyoruz” dedi.

Cumhurbaşkanı Tatar, ambargolara ve her türlü kısıtlamalara rağmen Türkiye’nin desteğiyle devleti daha da güçlendirmek ve Doğu Akdeniz’deki gelişmelere bağlı olarak ulusal çıkarların korunması için uğraş vermeye devam edildiğini kaydetti.

Cumhurbaşkanı Tatar, ancak yan yana yaşayan iki ayrı egemen eşit devletin iş birliği ile bir antlaşmanın sağlanabileceğini öngören siyasete vurgu yaparak çoğunluğun azınlığı yöneteceği bir yapı ve AB şemsiyesi altında Türk askerinin adadan çekilmesini öngören federasyon oyununa asla gelmeyeceklerini dile getirdi.

Büyük Birlik Partisi Genel Başkanı Mustafa Destici ise, 21 Aralık Şehitler Haftası dolayısıyla KKTC’de bulunduklarını belirterek Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’a hem KKTC’de yaşayan halkın hem Türkiye Cumhuriyeti’nin hassasiyetleri gözeten güvenli ve müreffeh bir yaşam sağlamak adına yürüttüğü çalışmalarından dolayı şükranlarını sundu ve Cumhurbaşkanı Tatar’a ve izlenilen siyasete destek belirtti.