Cumhurbaşkanı Tatar, BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Temsilcisi Stewart’ı kabul etti
Date Added: 17 Mayıs 2023, 09:34

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Temsilcisi ve BM Barış Gücü Misyon Şefi Colin Stewart’ı kabul etti.

Yaklaşık bir buçuk saat süren görüşme sonrasında  Stewart ve Tatar açıklamalarda bulundu.

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, ise dün kendileriyle görüşen Stewart’ın önceki gün de Rum liderle benzer bir toplantı gerçekleştirdiğini kaydetti.

Özel Temsilci’nin zaman zaman böyle toplantılar yaparak Kıbrıs’taki durumu Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’ne ve Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri’ne aktardığını söyleyen Tatar, Stewart ile çeşitli konuları görüştüklerini belirtti.

Türkiye’de ve Yunanistan’da seçimler olduğuna işaret eden Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, “Seçimden sonra bir görüşme sürecine girilir mi girilmez mi gibi bir takım arayışlar söz konusu, bunu gördüm” diyerek şöyle devam etti:

“Biz esas itibarıyla pozisyonumuzu 2 yıl önce Cenevre’de ifade ettik. Türkiye Cumhuriyeti’nin de desteklediği yeni vizyon ve anlayışımız dünyanın çeşitli platformlarında hem kendi temsilcilerimiz hem Türkiye Cumhuriyeti büyükelçileri tarafından ifade ediliyor. Bu bir egemenlik meselesidir. Kıbrıs’taki varlığımızın sürdürülebilmesi için Kıbrıs’ta, barışın, huzurun ve güvenliğin devam edebilmesi için mutlak surette iki eşit tarafın yan yana ve sürdürülebilir bir anlaşmaya gitmesi lazım. Bunun için de egemen eşitlik ve eşit ulusal statü esastır. Egemen eşitliğimiz ve eşit uluslararası statümüz tanınmadan, tekrar teyit edilmeden resmi müzakere sürecine girmemiz söz konusu değildir.”

Colin Stewart’a her zaman temastan, diyalogdan ve iletişimden yana olduğunu, her iki halkın faydasına olabilecek önerilere sıcak baktığını aktardığını söyleyen Tatar, teknik komitelerin yanı sıra, kendi önerileriyle 6 Şubat’tan sonra depreme yönelik ortak toplantı yapılmasından memnuniyet duyduğunu kaydetti.

Stewart’ın Rum liderle önceki günkü görüşmesinde dile getirilen “AB’nin müzakere sürecine dahil olması” konusuna da değinen ve bunu onaylayamayacaklarını BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Temsilcisi’ne de ilettiğini kaydeden Ersin Tatar, Cenevre’de de benzer baskılar gördüklerini belirtti.

AB’nin Kıbrıs konusunda taraf olduğunu, Kıbrıs Cumhuriyeti ve Yunanistan Avrupa Birliği’nin parçası olduğu için onların görüşlerinin ağırlık kazandığını, bu rahatsızlığı dün de dile getirdiklerini kaydeden Cumhurbaşkanı Tatar, “Sayın Stewart, iki tarafın rızası olmadan böyle bir gelişme olamayacağını dün de basına ifade etmişti…” dedi.

Maraş konusunda da değinen Tatar, 47 yıl kapalı kaldıktan sonra açılan Maraş’ta niyet edilenin herkesin hakkını arayabilmesi olduğunu söyledi.

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, vatandaşların Taşınmaz Mal Komisyonu’na başvurarak haklarını arayabileceklerini kaydetti. Tatar, Maraş’ı bir milyondan fazla insanın ziyaret ettiğini de hatırlattı.

BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Temsilcisi ve BM Barış Gücü Misyon Şefi Colin Stewart ise yaptığı açıklamada, Kıbrıs sorununun çözümüne yönelik çok fazla fırsatın kalmadığı hakkında endişeleri olduğunu dile getirdi. Statükonun aynı kalmayacağını belirten Stewart, “Bu nedenle önümüzde potansiyel bir fırsat varken bunu iki elimizle yakalamamız gerekiyor. Sayın Tatar’a ve Sayın Hristodulidis’e verdiğim mesaj budur” dedi.

Stewart, toplantıda Avrupa Birliği’nin Kıbrıs sorununa daha aktif katılımının gündeme gelip gelmediği sorusunu da yanıtlayarak, bunun görüşülmediğini, Tatar’ın Avrupa Birliği’nin dahil olmasına ilişkin görüşlerini bildiğini söyledi.

Stewart, Birleşmiş Milletler olarak Kıbrıs’ta Avrupa Birliği’ni önemli bir partner olarak gördüklerini ve yapıcı bir rol üstlenmeleri için onlara alan bırakılmasının önemli olduğunu söylediklerini ifade etti.