Cumhurbaşkanı Tatar, Emekli Türk Büyükelçi, Diplomat Tezcan’ı kabul etti   
Date Added: 29 Temmuz 2021, 10:16

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Azerbaycan, Polonya ve Avusturya’da Türkiye Büyükelçisi olarak görev yapmış, Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü Daimi Temsilcisi görevinde bulunmuş emekli Türk Büyükelçi, diplomat Kadri Ecvet Tezcan’ı kabul ederek görüştü.
Cumhurbaşkanı Tatar, kabulde diplomat Tezcan’a hitaben, “Haklı davamızın savunulmasında sizlerin birikimi ve ilişkileri fevkalade önemlidir” diyerek, Kıbrıslı Türklerin yıllardır yürüttüğü mücadelesindeki “haklılığının her geçen gün daha da ortaya çıktığını” söyledi.
“Uluslararası camianın Rum-Yunan ikilisinin baskısıyla çeşitli açıklamalar yapmasına rağmen işin gerçeğine bakıldığında, Kıbrıs’ta iki ayrı halk ve devlet vardır” diyen Cumhurbaşkanı Tatar, “Bizim devletimiz en az onların devleti kadar meşrudur” dedi.
Maraş açılımına da değinen Cumhurbaşkanı Tatar, Maraş hususunda atılan adımların insan haklarına uygun bir şekilde, mağduriyetlerin önlenmesi adına atıldığını yineledi.
Tatar, Rumların eşitlik temelinde bir antlaşmaya onay vermediğine işaret ederek, 47 yıldır kapalı durumda olan Maraş’ın eski sakinlerinin Taşınmaz Mal Komisyonu’na başvuru yapabileceğini söyledi. Cumhurbaşkanı Tatar, Rum tarafının türlü baskılarına rağmen, yüzlerce Rum’un Maraş’la ilgili Taşınmaz Mal Komisyonu’na başvuruda bulunduğuna da dikkat çekti.
Tatar, Kıbrıslı Türklerin haklı davasının dünyaya anlatılmasında Tezcan’ın yapacağı çalışmaların büyük önem arz ettiğini ifade ederek, “Anavatan Türkiye’nin desteğinin yıllardır Kıbrıslı Türklerin yanında olmasından duyduğu memnuniyeti” dile getirdi.