Cumhurbaşkanı Tatar yeni kabineyi onayladı
Date Added: 08 Kasım 2021, 12:46

Ulusal Birlik Partisi (UBP) ve Demokrat Parti (DP) koalisyon hükümeti, UBP Genel Başkan Faiz Sucuoğlu tarafından Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’a sunuldu.

Sucuoğlu başbakanlığındaki kabineye bağımsız milletvekilleri de destek verecek.

Geçen hafta sonu yapılan kurultayda UBP Genel Başkanlığı’na seçilen ve pazartesi de Cumhurbaşkanı tarafından hükümeti kurmakla görevlendirilen Faiz Sucuoğlu, Meclis’teki siyasi partilerle yaptığı görüşmelerin ardından kurduğu kabineyi, geçtiğimiz Cuma günü Cumhurbaşkanı Tatar’a sundu.

Cumhurbaşkanlığındaki görüşmenin ardından Sucuoğlu, basına kabineyi açıkladı.

Kabinede sadece Ekonomi ve Enerji Bakanı ile Sağlık Bakanı değişti.

Kabinesini Cumhurbaşkanına sunan Sucuoğlu, Cumhurbaşkanlığı’nda basına açıklama yaparak kabinenin ülkeye hayırlı olmasını diledi.

UBP’nin Başbakanlık ve 8 bakanlık, DP’nin ise 2 bakanlık kabinede görev alan isimler şöyle:

“Başbakan Faiz Sucuoğlu (UBP); Ekonomi ve Enerji Bakanı Sunat Atun (UBP); Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu (DP); Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu (UBP); Maliye Bakanı Dursun Oğuz(UBP); İçişleri Bakanı Kutlu Evren (UBP); Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Resmiye Canaltay (UBP); Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Olgun Amcaoğlu (UBP); Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Nazım Çavuşoğlu (UBP); Sağlık Bakanı Ali Pilli (UBP); Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Koral Çağman (DP).”
Sucuoğlu, kabinenin seçim hükümeti olarak görev yapacağını ve ülkeyi hükümetsiz bırakmama adına kabinenin ülkeyi Ocak ayında seçime götüreceğini kaydetti.

Meclis’te bekleyen 6 yasa tasarısının bulunduğunu dile getiren Sucuoğlu, bu yasaların da muhalefet ile görüşülerek geçirileceğini belirtti.

Seçim ve Halkoylaması Yasası’yla ilgili karma oy kullanımı konusunda bir düzenleme olacağını söyleyen Sucuoğlu, karma oyun kaldırılmasıyla ilgili UBP’nin oy birliğiyle aldığı bir karar bulunduğunu anımsatarak, ileriki günlerde yasa çalışmasının tamamlanması konusunun netleşeceğini kaydetti.

Seçim tarihi konusunda 9 Ocak’ın konuşulduğunu dile getiren Sucuoğlu, bütçenin seçimden önce geçirilmesinin hem kendilerinin hem de diğer partilerin hedefi olduğunu kaydederek, erken seçimin Ocak’ta olacağını fakat tarihin ileriki günlerde netleşeceğini belirtti.