Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Ertuğ: “Rum tarafının açıklamaları Kıbrıs Türk’ü ile Türkiye’nin arasını açmayı hedefliyor”
Date Added: 30 Aralık 2014, 10:48

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Osman Ertuğ, Rum sözcü ve Başpiskopos’un açıklamalarının Kıbrıs Türkü ile Türkiye’nin arasını açmayı hedeflediğini vurguladı.
Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Osman Ertuğ yaptığı yazılı açıklamada, Rum Sözcü’nün, ‘Türkiye’nin Kıbrıs Türkü’nün değil sadece kendinin çıkarlarını düşündüğü’; Başpiskopos Hrisostomos’un ise “Türkiye gerçeklerden söz ettiği sürece çözüm olmaz” şeklindeki beyanlarının Rum tarafının ne ölçüde bir yanılgı ve hayal dünyası içinde olduğunu göstermesi açısından ilginç olduğunu kaydetti.
Ertuğ, söz konusu açıklamalara bakıldığında, Kıbrıs sorununun 50 yıldır neden çözümlenemediğini; 46 yılını dolduran görüşmeler sürecinin niye bir çözümle sonuçlanmadığını görmenin mümkün olduğunu ifade etti.
Ertuğ, “Diğer konularda olduğu gibi, hidrokarbonlar konusunda da Rum tarafının tekelci ve hegemonyacı yaklaşımını sürdürdüğü bir dönemde, haklarımızla meşru çıkarlarımızı savunmakta bizimle işbirliği içinde olan, yardım eli uzatan Türkiye’ye dil uzatmakla Rum Sözcü ancak kendi samimiyetsizliklerini ortaya koymaktadır. Diğer yandan, görevi Kıbrıs’taki iki halk arasında barış ve dostluğu teşvik etmek, desteklemek olan bir dini liderin, uzlaşının gerçekler temelinde olmayacağını söylemesi anlaşılabilir bir tutum değildir” dedi.