Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Osman Ertuğ: “Çağrı Rum tarafına yapıldı”

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Osman Ertuğ, BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide’nin “çıkmazın aşılması için her iki taraf da çaba göstermeli” yönündeki sözlerine karşılık Kıbrıs Türk tarafının masada olduğunu, bu çağrının ancak Kıbrıs Rum tarafına yapılmış olabileceğini söyledi.

“Eide kendi misyonu gereği ve denge adına bir takım açıklamalar yaptı, çünkü görevi bunu gerektiriyor.

Denge her zaman gerçekçi ve adil olmayabilir. Gerçek şudur ki yaptığı çağrı ancak Kıbrıs Rum tarafına yönlendirilebilir” diyen Ertuğ, sismik araştırma gemisi Barbaros Hayreddin Paşa’nın Mağusa’da bekletilmesinin, suni olarak yaratılan krizin çözümüne yönelik atılan bir adım olduğunu ifade etti.

Müzakerelerdeki tıkanıklığın aşılması için diplomatik çabaların sürdüğünü de anlatan Ertuğ, Kıbrıs Rum tarafının keşif sondajlarına son verip sadece sismik araştırma yapacakları yönündeki haberlere ise, “Bizim yaklaşımımız mütekabiliyet ilkesi çerçevesindedir.

Tek yanlı davranışlar devam ettiği sürece, kazı olmasa bile Kıbrıs Türk halkının haklarını gasp etmektir. Karşılıksız kalmaz” karşılığını verdi..

Kıbrıs Türk tarafının tıkanıklığın aşılması için üzerine düşeni fazlası ile yaptığını belirten Ertuğ, gerek hidrokarbonlar gerekse masaya dönülmesi konusunda ikna edilmesi, adım atması gereken tarafın Kıbrıs Rum tarafı olduğunu söyledi. (Kıbrıs)