Davutoğlu: ” Kıbrıs meselesi çözülmemişse bunun müsebbibi Türkiye ve Kıbrıs Türkleri değildir”
Date Added: 01 Temmuz 2015, 10:29

AK Parti Genel Başkanı ve TC Başbakanı Ahmet Davutoğlu, “Eğer bugün Kıbrıs meselesi çözülmemişse bunun müsebbibi Türkiye, Kıbrıs Türkleri değil, bunun müsebbibi Kıbrıs Türkleri’nin barış çabalarına cevap vermeyen Rum yönetimi ve onun arkasında duran AB ve uluslararası toplumdur” dedi.
Davutoğlu bugün AB sürecinde istedikleri yerde değilseler, gönül rahatlığıyla 14 yıl sonra bunun müsebbibinin Türkiye değil, stratejik vizyon eksikliği taşıyan Avrupa Birliği olduğunu söyleyebileceğini dile getirdi.
Başbakan Davutoğlu, şu değerlendirmelerde bulundu:
“Ülkemizin itibarını onurlu bir dış politika ile ayağa kaldırdık. Kıbrıs meselesinde tabuları yıkarken davamızın haklılığını da herkese gösterdik. AB sürecini, ‘Tıkandı, bitti’ denilen süreci doğru bir istikamete oturttuk. Bugün AB sürecinde eğer biz istediğimiz yerde değilsek, gönül rahatlıyla 14 yıl sonra söylüyorum, bunun müsebbibi Türkiye değil, stratejik vizyon eksikliği taşıyan Avrupa Birliği’dir. Biz her zaman gereğini yaptık, yapmaya devam edeceğiz. Eğer bugün Kıbrıs meselesi çözülmemişse bunun müsebbibi Türkiye, Kıbrıs Türkleri değil, bunun müsebbibi Kıbrıs Türkleri’nin barış çabalarına cevap vermeyen Rum yönetimi ve onun arkasında duran AB ve uluslararası toplumdur. Eğer bugün Irak’ta hala barış gerçekleşmemiş ve çevreye bütün bu kriz yayılmışsa yine bunun müsebbibi hiçbir zaman Türkiye olmamıştır, biz her zaman başta Irak’ta olmak üzere bütün Ortadoğu’da barış için çaba sarf ettik.”