Denktaş: “Tüm partilere kapımız açık” 

Demokrat Parti Ulusal Güçler (DP UG) Genel Başkanı Serdar Denktaş, hükümet kurma konusunda tüm partilere kapılarının açık olduğunu ve durumu değerlendireceklerini söyledi.
Hükümet kurma çalışmaları çerçevesinde Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile görüşen DP-UG Genel Başkanı Serdar Denktaş basına yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın hükümeti kurma görevini vermeden önce bugün siyasi partilerle görüş alış verişinde bulunduğunu ve kendileriyle de bu çerçevede bir görüşme gerçekleştirdiğini söyledi.
Bugün itibariyle herhangi bir partinin, “26’yı hazırladım, hükümeti kurabilirim” gibi bir durumu olmadığını ifade eden Denktaş, kurulabilecek hükümet modellerinin ortada olduğunu kaydetti.
DP-UG’nin ilk resmi temasını önceki gün Ulusal Birlik Partisi’yle gerçekleştirdiğini ifade eden Denktaş, diğer siyasi partilerle de temas kurulacağını anlattı.
Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın yurt dışından döneceği hafta sonuna kadar bir sonuç çıkacağına ve hükümeti kurma görevinin birine verileceğine inanç belirten Denktaş, fazla gecikmeden bir hükümet modelinin ortaya konulması gerektiğini kaydetti.
Denktaş, Mali ve Ekonomik Protokolün dün (önceki gün) ellerine geçtiğini belirterek, kendilerinin özenle üzerinde durdukları konunun protokolün içeriği olduğunu ve dün akşamki görüşmenin de bunun üzerinde yapıldığını söyledi.
Protokolün içeriğiyle ilgili uzlaşma sağlanırsa, geriye kalan kısmının daha kolay hallolacağını belirten Denktaş, önceki günkü görüşmenin olumlu geçtiğini belirtti.
Açıklamaları ardından gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Serdar Denktaş, kime yakın olduklarıyla ilgili, diğer partilerle görüşmeden bir şey söylemenin mümkün olmadığını vurguladı.
Başka kanatlardan gelecek görüşleri de değerlendireceklerini ifade eden Denktaş, bağımsız milletvekillerinin açıklamalarını gördüklerini, bunun 4’lü,5’li bir koalisyon gibi olabileceğini, bunun kolay olmadığını ama durumun değerlendirileceğini kaydetti.
Kendilerini kilit parti olarak görmediklerini de ifade eden Serdar Denktaş, “DP’siz olmaz gibi bir noktada değiliz. Üstelik zor bir pozisyondayız” dedi.