Özyiğit: “Pakete imzacı arıyorlarsa, biz yokuz”

Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) Genel Başkanı Cemal Özyiğit Kıbrıs Türk halkının geleceğini ipotek altına alacak hiçbir uygulamaya onay vermeyeceklerini söyledi. Özyiğit, “Pakete imzacı arıyorlarsa, vatandaşlıklara destekçi arıyorlarsa biz yokuz” dedi.
Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, hükümet kurma çalışmaları çerçevesinde son görüşmesini gerçekleştirdiği TDP Genel Başkanı Özyiğit, görüşmeden çıkışta yaptığı açıklamada, Kıbrıs sorununun gündemi meşgul ettiği bir sırada aniden hükümet krizinin patlak verdiğini söyledi. Özyiğit, Cumhurbaşkanı Akıncı’nın yarın (bugün) ve bir sonraki gün (yarın) yurtdışında olacağının bilindiğini, bu nedenle hafta sonuna doğru hükümet için bir görevlendirme yapılmasının olası olduğunu kaydetti.
Oluşacak herhangi bir yapıda halk iradesinin yeniden hükümete ve meclise yansıması gerektiğini belirten Özyiğit, ilk aşamada TDP’nin seçimi öne çıkardığını ifade etti.
“TDP imzacı olmayacak” diyen Özyiğit, Kıbrıs Türk halkının geleceğini ipotek altına alacak icraatlara onay vermeyeceklerini, kendi ayakları üzerinde duran, sivil-demokratik bir devlet anlayışını istediklerini ifade etti. Özyiğit, Devlet Planlama Örgütü’nün (DPÖ) yok edilmek istendiğini ve tüm bunlara hassasiyet duyduklarını belirtti.
Süreç içerisinde TDP’nin kapısının çalınacağını ve bunu değerlendireceklerini kaydeden Özyiğit, perşembe akşamı Parti Meclisi’ni toplantıya çağırdıklarını ve son kararın her zaman Parti Meclisi’nde alınacağını vurguladı.
TDP Genel Başkanı Özyiğit, bir soruya karşılık, partinin hassasiyetlerinin ortada olduğunu söyledi. Özyiğit, sivil, demokratik, ülkenin kendi çıkış planını kendisinin ortaya koyacağı bir birlikteliğe hazır olduklarını sözlerine ekledi.