Deprem komitesi heyeti Ankara’da TBMM Deprem Komisyonu ile görüştü
Date Added: 05 Nisan 2023, 09:50

Ankara’da temaslarda bulunan Cumhuriyet Meclisi “Depremle İlgili Hukuki Ve Adli Sürecin İzlenmesine İlişkin Oluşturulan Geçici Ve Özel Komitesi” Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde görüşmeler yapıyor.

Meclis’ten yapılan açıklamaya göre, heyet, TBMM Deprem Araştırma Komisyonu Başkanı Veysel Eroğlu ile görüştü.

Toplantıda ilk sözü alan TBMM Deprem Araştırma Komisyonu Başkanı Veysel Eroğlu, İsias Otel ile ilgili hazırlanan raporun içeriğini aktardı.

Eroğlu, yıkımın düşük kalite ürün kullanımından kaynaklandığını ifade ederek, Ahmet Bozkurt, Mehmet Bozkurt, Fatih Bozkurt, Efe Bozkurt ve otel yöneticilerinin tutuklandığını vurguladı. Eroğlu, Adalet Bakanlığının bu konunun sıkı takipçisi olduğunu ifade etti. Eroğlu “giden canlar geri gelmiyor, acımız büyük” dedi.

KKTC Meclis Heyeti Başkanı, UBP Gazimağusa Milletvekili Oğuzhan Hasipoğlu ise konuşmasında ziyaret amaçlarından bahsetti.

Anavatan Türkiye Cumhuriyeti’nin her zaman yanında olmak ve yaraların sarılmasında bir nebze olsun katkıda bulunmak amacıyla geldiklerini kaydeden Hasipoğlu, komitenin ana hedefinin ise Türkiye Cumhuriyeti’nde başlatılan adli sürecin izlenmesi olduğunu vurguladı.

Bu süreç için geniş kapsamlı özel bir komite kurulduğunu aktaran Oğuzhan Hasipoğlu, meselenin siyaset ve görüş üstü bir mesele olduğunu ifade etti.

Asrın felaketi olarak adlandırılan depremin çok büyük bir acı olduğunu vurgulayan Hasipoğlu, Türkiye Cumhuriyeti’nin güçlü bir devlet olduğunu ve yaraların kısa zamanda sarılacağına inanç belirtti.

Depremin birinci gününden beri sahada olduklarını vurgulayan Hasipoğlu, depremden etkilenen insanlara ellerinden geldiğince yardım ettiklerini ifade etti.

49 KKTC vatandaşının bu felakette hayatını kaybettiğini söyleyen Hasipoğlu, her vatandaş için soruşturma açıldığını belirtti.

Hasipoğlu bu sürecin uzun bir süreç olduğuna işaret ederek, “Türkiye Cumhuriyeti’nin hukuk sürecine güvenimiz tamdır” dedi.

Toplantıya TBMM Deprem Araştırma Komisyonu Başkanı Sayın Veysel Eroğlu’nun yanı sıra, Başkanvekili Recep Uncuoğlu, üye Necip Nası ile Türkiye- KKTC Parlamentolar Arası Dostluk Grubu Başkanı Orhan Erdem de katıldı.

UBP Gazimağusa Milletvekili Oğuzhan Hasipoğlu başkanlığındaki KKTC heyetinde ise Meclis Başkan Yardımcısı ve Komite Üyesi CTP Girne Milletvekili Fazilet Özdenefe, Komite Başkan Yardımcısı CTP Girne Milletvekili Ongun Talat, Komite Üyeleri UBP İskele Milletvekili Yasemi Öztürk, UBP Lefkoşa Milletvekili Sadık Gardiyanoğlu, DP Girne Milletvekili Serhat Akpınar, YDP Lefkoşa Milletvekili Talip Atalay ve Bağımsız Gazimağusa Milletvekili Ayşegül Baybars ile Meclis Yasama Uzman Yardımcısı Sevi Çağdaş Dayıoğlu yer aldı.