TBMM Başkanı Şentop Cumhuriyet Meclisi heyetini kabul etti
Date Added: 05 Nisan 2023, 09:48

Cumhuriyet Meclisi Depremle İlgili Hukuki ve Adli Sürecin İzlenmesine İlişkin Oluşturulan Geçici ve Özel Komitesi heyeti, Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanı Prof. Dr. Mustafa Şentop tarafından kabul edildi.

Meclisten verilen bilgiye göre, Türkiye Cumhuriyeti’nin yaşanan depremler ile çok büyük bir felakete maruz kaldığını vurgulayan Şentop, KKTC’nin ilk anlardan itibaren açıklamaları ve faaliyetleriyle yanlarında durduğunu, destek olduğunu ifade etti, teşekkürlerini sundu.

İsias Otel’de yaşanan kayıpların acıyı arttırdığını aktaran Başkan Şentop, kayıplar nedeniyle KKTC’ye başsağlığı dileklerini iletti.

“Sizin acınız, bizim acımızdır” diyen Şentop, depremde yıkılan binalarla ilgili soruşturmaların büyük bir titizlikle yürütüldüğünü ifade etti.

Çalışmalar kapsamında numunelerin alındığını kaydeden Şentop, şüphelilerin bir kısmının tutuklandığını, hâlâ arananların olduğunu vurgulayarak “Adalet Bakanlığı’mızın da takibi devam ediyor” dedi.

Şentop, konu ile alakalı böyle bir komisyonun oluşturulmasının önemini vurgulayarak, edinilecek bilgilerin açık ve net şekilde halka aktarılmasının önemini vurguladı.

Heyet Başkanı UBP Gazimağusa Milletvekili Oğuzhan Hasipoğlu da konuşmasında, asrın felaketi yaşandığı andan itibaren KKTC’nin her boyutta Türkiye Cumhuriyeti’nin yanında olduğunu vurgulayarak, büyük bir seferberlik başlatıldığını ifade etti.

Hasipoğlu, “Anavatan Türkiye’nin acısı bizim de acımızdır” dedi.

“Biz bir millet, iki devletiz” diyen Hasipoğlu, birçok devletin yardım ettiğini ancak KKTC’nin yaptığı yardımlarla en çok yardım eden ikinci devlet olduğunun altını çizdi.

“Melekler Şehri” adı altında bin konteynerlik bir köyün kurulduğunu anımsatan Hasipoğlu, 250 adet koteynerin gönderildiğini vurguladı.

Hasipoğlu, ömürleri boyunca bu acıyı paylaşacaklarını vurgulayarak acıların ve sevinçlerin bir olduğunu ifade etti.

“Bu süreçte acıların en büyüğünü yaşadık” diyen Hasipoğlu, 49 KKTC vatandaşının hayatını kaybettiğini ve İsias Otel’de yaşananın cinayet olduğunu vurguladı.

Yürütülen çalışmalar hakkında bilgi veren Hasipoğlu, yürütülen soruşturmalar ve çalışmalarda ciddi kusurların bulunduğunu, yürütülen soruşturmanın hızlı bir şekilde ilerlediğini ve tutuklamaların gerçekleştiğini ifade etti.

Adıyaman’a da gidileceğini ifade eden Hasipoğlu, süreci oradan takip edeceklerini ifade etti, “Türkiye Cumhuriyeti’nin yargı ve adaletine  güveniyoruz” dedi.