Dışişleri Bakanlığı: Kuşkonmaz toplayan üç Rum’a, Türk askeri tarafından ateş açıldığı yönündeki haberler gerçeği yansıtmıyor
Date Added: 06 Şubat 2023, 11:08

Dışişleri Bakanlığı, bugün Güney Kıbrıs Rum basınında, Bodamya bölgesinde arazide kuşkonmaz toplayan üç Rum’a, Türk askeri tarafından ateş açıldığı yönünde çıkan haberlerin gerçeği yansıtmadığını açıkladı.

Açıklamada, konuyla ilgili olarak temas kurulan BM yetkililerinin olayın, “Rumlar arasındaki arazi anlaşmazlığından çıktığı ve birbirlerini vurdukları bilgisini” verdiği belirtildi.

Bakanlık açıklamasında, “Kıbrıs’taki gerçekleri her zaman manipüle ederek dezenformasyon yapan Rum tarafı, devletimizin sınırlarını koruyan askerimize karşı yine mesnetsiz iddialarda bulunmuştur. İddialar tamamen gerçek dışıdır. Aralarındaki arazi anlaşmazlığı nedeniyle birbirlerini vuran Rumlar, olayı Türk tarafına yükleme gayreti içerisine girmişlerdir.” Denildi.

“Rumlar aralarındaki arazi anlaşmazlığının bir sonucu birbirlerine ateş açtılar”

Askeri kaynaklar, Akıncılar bölgesinde Türk Askerinin  ot toplayan üç Rum’a ateş açtığına yönelik haberlerin asılsız olduğunu bildirdi.

Askeri Makamların, Birleşmiş Milletler Barış Gücü (BM Sektör 4 Komutanlığı) yetkilileri ile yaptığı temas sonucu olayın Rumlar arasındaki arazi anlaşmazlığindan çıktığı ve birbirlerini vurdukları bilgisi edinildiği belirtildi.

Konunun her zamanki gibi Rum tarafının Türkleri suçlayıcı bir örnek olduğu ve bu tür haberlere ihtiyatla karşılanması gerektiği de kaydedildi.