Dışişleri ve Kıbrıs konusundaki son gelişmeler Meclis’te tartışıldı
Date Added: 03 Nisan 2015, 11:08

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulunun dünkü toplantısında ilk güncel konuşmayı “Dışişleri ve Kıbrıs konusundaki son gelişmeler” konusunda yapan UBP Milletvekili Hamza Saner, Avrupa Birliği’nin temsiliyet çalışmaları ve kayıp şahıslar konusundaki görüşlerini aktardı.
AB ile yapılan çalışmaların çok olumlu geçtiğini belirten Saner, “Yapılan girişimlerde Kıbrıslı Türklerin haklı davasında yanımızda olanların sayısının artmış olduğunu görmek bizi mutlu ediyor” dedi.
Rum Tarım Bakanı’nın geçen gün yaptığı açıklamanın çok sıkıntı verici olduğunu dile getiren Saner, Paşaköy’de kaybolan Rumların mezarlarının yerinin değiştiğine ilişkin Türkiye’yi suçlayıcı tavırlar sergilenmekte olduğunu kaydetti..
Saner’in ardından söz alan Dışişleri Bakanı Özdil Nami, AB girişimlerini desteklediklerini dile getirerek, dış platformlarda yapılacak görüşmelerin partiler üstü tutulması görüşünde olduklarını kaydetti.
Kendilerinin yaptıkları temasların da son derece önemli olduğuna vurgu yapan Nami, girişimleri desteklediklerini söyleyerek, özellikle temsilcilikler konusunda da yapılacak konuları destekleyeceklerini belirtti.
Avrupa Parlamentosu’na bir temsiliyet sağlama projesinin olduğunu dile getiren Nami, AP’de özellikle temsiliyet konusuna çok önem verdiklerini söyleyerek, Meclis heyetine de görevler düştüğünü kaydetti.
Kayıp Şahıslar Komitesi konusunda gerekli girişimleri yaptıklarını ve çalışmaların daha etkin olması için de gerekli desteğin verildiğini de söyleyen Nami, Rum tarafındaki bazı kesimlerin yaptıklarını da eleştirdiklerini belirtti.
Nami, izolasyon ve ambargolar konusunun da bakanlığın vurguladığı konular olduğuna dikkat çekti.