Eroğlu: “Görüşme sürecinin yeniden başlayacak olmasından memnunuz”
Date Added: 09 Nisan 2015, 10:38

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Kıbrıs Türk tarafı olarak 6 aydır duran görüşme sürecinin yeniden başlayacak olmasından memnun olduklarını belirtti.
Cumhurbaşkanı Eroğlu, görüşme sürecinin geleceği ile ilgili yazılı bir açıklama yaptı.
Eroğlu, açıklamasında şunları kaydetti:
“Kıbrıs Rum tarafının masadan çekilmesiyle 6 ayı aşkın bir süredir durmuş bulunan Kıbrıs müzakereler sürecinin yeniden başlayacak olması Kıbrıs Türk tarafı olarak bizi memnun etmiştir. Esasen biz, o günden bu yana, masada olduğumuzu ve ön koşulsuz olarak müzakerelere bırakıldığı yerden devam etmeye hazır olduğumuzu söylüyorduk. Eide’nin konuya ilişkin olarak yaptığı açıklamadan, Rum Lider Anastasiades’in de nihayet bu noktaya gelmiş olduğunu görüyoruz. Biz Eide’nin açıklamasını bu ana çerçeve içinde değerlendiriyor ve olumlu karşılıyoruz.
Biz, Kıbrıs Türk tarafı olarak, bugüne kadar yaptığımız gibi, yeniden başlayacak sürecin süratle başarılı bir sonuca ulaşması için elimizden gelen çabayı göstermekte kararlıyız. Hidrokarbonlar konusunda ortaya çıkan krizden alınacak dersler ışığında, görüşmelerin selameti açısından tek yanlı hareketlerden kaçınılması gerektiğini de bu vesileyle bir kez daha vurgulamak isteriz. Kıbrıs Türk tarafı olarak bu belirleyici safhada, bir yandan görüşmelerin başarısı için çaba gösterirken, aynı zamanda halkımızın hak ve çıkarlarını da inanç ve kararlılıkla savunmaya devam edeceğiz”