Hedef yıl sonu referandum
Date Added: 09 Nisan 2015, 10:36

Kıbrıslı Türk Müzakereci Ergün Olgun ekibiyle birlikte dün Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide ile ara bölgede görüştü. Görüşmenin ardından KIBRIS Gazetesi’ne açıklama yapan Müzakereci Olgun Kıbrıs Türk tarafının 2015’in sonunda referanduma gitme hedefiyle müzakereleri programladıklarını söyledi.

Ada ve çevresindeki durum nedeniyle çözümün aciliyet teşkil ettiğini belirten Ergün Olgun, bunun Kıbrıs Rum tarafı için de geçerli olduğunu, belirlenen hedefe birlikte ulaşmak gerektiğini kaydetti.

BM Genel Sekreteri Kıbrıs Özel Danışmanı Eide’nin 2015’in kritik bir yıl olacağına dair açıklamalarına Kıbrıs Türk tarafı olarak katıldıklarını anlatan Ergün Olgun, özel danışmanının tarafların rehavete kapılmaması gerektiğine dair sözleriyle ayni fikirde olduklarını ifade etti.

Olgun, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı’nın taraflara tek yanlı hareketlerden kaçınılması çağrısında bulunmasının yerinde olduğunu vurguladı.
Öte yandan Olgun, BRT’de yayınlanan bir programa bağlanarak, BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide’nin açıklamalarını yorumladı.
Olgun, iyi bir başlangıç yapıldığını belirterek, “şu anda müzakerelerin yeniden başlayacak olması günün en iyi haberidir” dedi.
“Bu çerçevede Sayın Eide’nin dile getirdiği olumlu unsurlar var” diye konuşan Olgun konuşmasına şöyle devam etti:
“Bunlar, hidrokarbon yataklarının ve konusunun sadece Kıbrıs’ın değil bütün bölgenin konusu olduğu, bütün bölgeyi ilgilendiren bir çerçevede ele alınması gerektiğinin vurgulanmış olması son derece önemli.

Eide’nin bölünmüş bir adanın AB içerisinde yaratmış olduğu huzursuzluğa değinmesinin de süreci bir sonuca ulaştırmak, Kıbrıs’ta bir uzlaşıya ulaşmak için bir teşvik edici bir unsur olarak gördüklerini anlatan Müzakereci Ergün Olgun, “ Bunun dışında Kıbrıs’taki görevinin güven yaratıcı önlemler paketi üzerinde çalışmak değil, Kıbrıs’ın stratejik ve kapsamlı bir çözüme kavuşturulması olduğunu vurgulaması da son derece önemliydi” dedi.
Kıbrıs Türk tarafı olarak müzakere sürecine angajeyiz. Bu süre içerisinde yapılandırılmış, sıkıştırılmış, sonuç odaklı, belli bir zaman mevhumu içerisinde hareket ederek bu hedefi gerçekleştirme konusunda Kıbrıs Türk tarafının bütün siyasi partileri kapsayan ortak bir idaresi vardır. Bu iradeyi hayata geçirmek için Kıbrıs Türk tarafı olarak angaje olduğumuzu bu vesileyle Sayın Eide’ye ifade etme fırsatı bulduk” diye sözlerini tamamladı.