Ertuğ: “Hidrokarbon meselesi çatışma değil uzlaşı yolunda bir katalizör olmalı”
Date Added: 12 Ocak 2015, 11:23

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Osman Ertuğ, hidrokarbon meselesinin çatışma değil uzlaşı yolunda bir katalizör olması gerektiğini belirterek, “Rum yetkilileri suçlamaları ve taktik oyunlarını bırakıp bir an önce doğru yola gelemeye davet ediyoruz” dedi.
Osman Ertuğ, Kıbrıs Rum tarafının tek yanlı olarak başlattığı ve sürdürme kararı aldığı hidrokarbon arama faaliyetlerine Kıbrıs Türk tarafının gösterdiği haklı tepkiyi bahane ederek yaptığı mesnetsiz ve yanıltıcı propagandanın devam etmekte olduğuna dikkat çekti. Ertuğ, “Bu kampanyayla Rum yetkililerin görüşmelerden kaçmalarının sorumluğunu Kıbrıs Türk tarafı ve Türkiye’ye yüklemek istediği görülmektedir,” ifadelerini kullandı.
Gerek, Rum lider Nikos Anastasiadis’in Rum siyasi parti liderleri ile 5 Ocak günü yaptığı toplantı sonrasında söyledikleri, gerekse Sözcüsü Nikos Hristodulides’in açıklamalarının, Türk tarafını suçlu gösterme oyunlarının birer parçası olduğunu vurguladı.

Ertuğ, “Rum tarafı ön koşulsuz masaya gelmelidir. Biz ise zaten masadayız. Onlar faaliyetlerini sürdürecekse sürdürsün, biz de sürdürelim, ama ön koşulsuz olarak masada buluşalım ve Kıbrıs meselesini bir an önce bir sonuca bağlayalım,” dedi.