Olgun: “Rumlar’ın Türkiye ve KKTC’ye karşı blok çabaları çok tehlikeli”
Date Added: 12 Ocak 2015, 11:25

Kıbrıslı Türk Müzakereci Mustafa Ergün Olgun, Rum tarafının bölgede İsrail, Mısır ve Lübnan gibi ülkelerle ittifaklar kurarak Türkiye ve KKTC’ye karşı blok oluşturmaya çalıştığını belirterek, “Bunu biz çok tehlikeli buluyoruz. Rum tarafının bu arayışı bölgedeki kamplaşmayı derinleştirme sonucunu doğuruyor ve istikrara hizmet etmiyor” dedi.
Olgun, Washington ve New York’taki temaslarının ardından gelişmeleri AA’ya değerlendirdi.
Olgun, ABD temasları kapsamında Dışişleri Bakan Yardımcısı Victoria Nuland, BM Barış Gücü Operasyonlarından Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı Herve Ladsous, BM Siyasi İşlerden Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı Jeffrey Feltman ve bazı ülkelerin BM daimi temsilcileri ile bir araya geldiğini ve Türk tarafının görüşlerini aktardığını söyledi.
Müzakerelerdeki son durumu ve hidrokarbon konusunu değerlendiren Olgun, Rum tarafının bir taraftan adanın çevresinde tek taraflı hidrokarbon arama faaliyetlerini sürdürürken diğer taraftan masayı terk ettiğini hatırlatarak, “Kıbrıs Türk tarafı müzakere masasındadır” diye konuştu.
Her iki tarafın da “hak sahibi olduğu” bir kaynak üzerindeki tasarrufun işbirliği içinde yapılması gerektiğine inandıklarını belirten Olgun, “Eğer statükoyu pekiştirecek ve sadece taraflardan birinin hakları üzerine inşa edilecek bir arayış içinde olursak Kıbrıs’ta ortaklığı gerçekleştirmek mümkün olmayacak” ifadesini kullandı.
“Hidrokarbon konusu bir fırsat olabileceği gibi bir lanet de olabilir. Doğru yönetilmesi gerekir” diyen Olgun, konunun ancak masada çözülebileceğini, masadan kalkmanın çözüme hizmet etmeyeceğini vurguladı.