Hammond ziyareti Rum Yönetimi için “büyük baş ağrısı”
Date Added: 30 Mart 2015, 11:25

İngiltere Dışişleri Bakanı Philip Hammond’un Ada’ya gelişi Rum Yönetimi için büyük baş ağrısı yarattı. Hammond’un gelişinin, EOKA’nın silahlı tedhişe başlama yıldönümüne denk gelmemesi ve Ağrotur üssünden değil Larnaka Havaalanı üzerinden gelmesi için yoğun girişimlerde bulunduğu haber verildi.
Philip Hammond’un Ada’ya 1 Nisan’da yapacağı ziyaretin ve KKTC’ye gelerek Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ile görüşmesinin Rum yönetiminin “büyük baş ağrısı” olduğuna işaret edildi. Rum yönetiminin İngilizler nezdinde yoğun diplomatik çaba harcayarak, Hammond’un Ada’ya geliş tarihini 1 Nisan değil, 31 Mart olarak değiştirmeye çalıştığını yazdı.
Rum yönetimi çabaları çerçevesinde Hammond’un Ada’ya Ağrotur üssünden değil Larnaka Havaalanı üzerinden gelmesini sağlamaya çalışıyor ancak İngiliz tarafı, güvenlik sebeplerine işaret ederek Ağrotur üssünde ısrar ediyor.
Hammond’un ziyaret tarihi ve programına Rum iç cephesinden tepki yağıyor. EDEK, Ekologlar ve Çevreciler Hareketi ile Vatandaşlar İttifakı’ndan sonra DİKO ve EURO.KO’nun da tepki gösterip Rum yönetimini, Hammond’un, EOKA’nın silahlı tedhişe başlama yıldönümünde KKTC’ye gelerek Cumhurbaşkanı Eroğlu ile görüşmesini engellemek çabasında.

DİKO, Hammond’un Cumhurbaşkanı Eroğlu ile Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda görüşeceği bilgileri doğrulanırsa bunun, İngiltere’nin KKTC’yi yükseltme ve sözde “Kıbrıs Cumhuriyeti”nin değerini düşürmeyi hedefleyen “ezeli rolünü” bir kez daha teyit etmiş olacağını savundu.