İngiltere limanlar konusunda endişeli
Date Added: 03 Mart 2015, 10:49

İngiltere’nin, Güney Kıbrıs ile Rusya arasında, Rus savaş gemilerine Rum limanlarına demirleme izni veren anlaşma imzalanması nedeniyle derin endişe belirttiğini ve İngiltere Dışişleri Bakanlığı’ndan bir yetkilinin, “Londra bunun Kıbrıs’ı ilgilendiren bir konu olduğu inancındadır ancak endişelerimizin genel çerçevesi Rusya’nın Ukrayna’daki politikasıyla ilgilidir” sözünü hatırlattı.
Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’in Moskova ziyareti sırasında iki taraf arasında imzalanan anlaşmalara Londra’dan gelen tepkiler üzerine, Rum yönetimi İngiltere’ye, Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki faaliyetlerine karşı tavrını hatırlattı.
Rum Yönetimi Sözcüsü Nikos Hristodulidis “Londra Lefkoşa’nın, Kıbrıs Cumhuriyeti’nin egemenlik haklarının ihlali konusunda Türkiye’ye güçlü mesaj verilmesi talebine destek vermedi. Moskova’da imzalanan anlaşmalar Kıbrıs Cumhuriyeti’nin çıkarına hizmet ediyor ve tepki gösterilmemesi gerekir” ifadelerini kullandı.
Anastasiadis’in Moskova ziyareti ve orada yapacaklarına dair AB’deki ortaklarının önceden bilgilendirildiğini de söyleyen Hristodulidis “Moskova-Ankara ilişkilerindeki yeni olgular bağlamında Başkan Anastasiadis’in ziyareti Lefkoşa’nın, Kıbrıs müzakerelerinin yeniden başlamasına olanak tanıyacak şartların yaratılması hedefine de hizmet ediyordu” dedi.