Rumlardan ABD Büyükelçisi’ne büyük tepki
Date Added: 03 Mart 2015, 10:55

ABD’nin Güney Kıbrıs’taki Büyükelçisi John Koenig, tweetter hesabından, Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’in, muhalif siyasetçi Borris Nemtsof cinayetiyle aynı zamana denk geldiğine dikkat çektiği Moskova ziyareti hakkında yorum isteyince Rum tarafında büyük tepki çekti.

Konuyla ilgili açıklama yapan Anastasiadis, Koenig’in tweetini “aşırı derecede anti diplomatik “ şeklinde niteleyerek “iki ülke arasındaki ilişkilerin soğumasına neden olan diplomatlar, ne bu ülkeye ne de kendi ülkelerine hizmet edemezler” şeklinde konuştu.

ABD Elçisi Koenig ise tweetinin yanlış anlaşıldığını belirterek  “ben Kıbrıslılardan birbirinden farklı iki konuyla ilgili yorum istedim. İki olay arasında bağ kurmadım” dedi.

Yaşanan krizle birlikte ABD Elçisinin  geri çağırılacağı dedikoduları üzerine ABD Büyükelçiliği dün resmi bir açıklama yayımlayarak Koenig’in görev süresinin 2015 yazında dolacağını belirtti.

Alithia “Amerikan Büyükelçi’nin Gafı” başlıklı haberinde Koenig’in attığı, yüksek dozda ironi içeren tweet’in Rum sosyal medyasında çok fazla tepki ve yoruma neden olduğunu yazdı.

John Koenig attığı tweetle Rum halkının, Nemitsof cinayeti bağlamında Anastasiadis’in Moskova ziyareti ve orada yaptığı açıklamalar hakkında ne düşündüğünü sordu. Koenig’in Anastasiadis’in ziyareti ile Nemitsof’un öldürülmesini bağdaştırması ve Anastasiadis’in Moskova’daki açıklamalarının John Koenig ağzıyla “ti”ye alınması sosyal medyada büyük rahatsızlık yarattı.

Fileleftheros “John Koenig Tahrikkar ve Sinsi… Twitter Aracılığıyla Anastasiadis’in Ziyaretini Nemitsof Cinayetiyle Badaştırdı” başlıklı haberinde Koenig’in soru tweetine Rum gazeteciler, akademisyenler ve vatandaşlardan tepkili cevaplar geldiğine işaret eti, bazı gazetecilerin Koenig’e verdiği cevapları aktardı.