Kamalı Sanayi Odası yetkilileriyle değerlendirme toplantısı yaptı
Date Added: 24 Şubat 2015, 10:17

Başbakan Yardımcılığı, Ekonomi, Turizm, Kültür ve Spor Bakanlığı Koordinatörü Orçun Kamalı, hellimin tesciliyle küçükbaş hayvan sütünün hellimdeki payının önemli hale geleceğini hatırlatarak bu bağlamda küçükbaş hayvan üreticilerinin süt üretimini artırması için de çalışmalar yürüttüklerini belirtti.
Kamalı, AB ülkelerine yapılacak ihracatta yeni çıkarılan devlet destekleri ve hellim denetimleri hususunda dün Başbakan Yardımcılığı, Ekonomi, Turizm, Kültür ve Spor Bakanlığı ile Kıbrıs Türk Sanayi Odası arasında oluşturulan işbirliği konusunda Oda yetkilileriyle değerlendirme toplantısı yaptı.
Toplantıda konuşan Kıbrıs Türk Sanayi Odası Başkanı Ali Çıralı, hellimin coğrafi tesciliyle ilgili Kıbrıs Rum Kesimi’nin yürüttüğü çalışmaları özetleyerek, hellim için tescil makamının Rum Tarım, Doğal Kaynaklar ve Çevre Bakanlığı olmasına karşı olduklarını ifade etti.
Tescil için Avrupa Birliği’nin atayacağı, Kıbrıs Türk sivil toplum örgütlerinin de yer alacağı bir denetleme kurulunun oluşturulması gerektiğini ifade eden Çıralı, yetkinin GKRY yönetiminde olmasının suistimallere yol açabileceğini kaydetti.
Hellim ihracatının toplam ülke ihracatının dörtte birini tuttuğuna işaret eden Çıralı, nüfusun yüzde 17’sinin geçim kaynağının hellim olduğunu kaydetti.