Şehit aileleri Avrupa Parlamentosu’nu kınadı
Date Added: 24 Şubat 2015, 10:21

Şehit Aileleri ve Malul Gaziler Derneği, Avrupa Parlamentosu’nun “Paşaköy’de bulunan Rum kayıpların kalıntılarının gömü yerlerinden taşındığı” iddiasıyla Türk tarafını suçlamasını kınadı.
Dernek, kararının, “kayıplar üzerinden siyaset yapmak” anlamına geldiğini ifade ederek, Avrupa Parlamentosu’nu, “bu insancıl konuda objektifliğini korumak amacındaysa kararını iptal etmeye” davet etti.
Dernek Genel Başkanı Ertan Ersan yazılı açıklamasında, Avrupa Parlamentosu’nun söz konusu kararının tek yanlı ve Türk kayıpların durumunun Avrupa Birliği’nde Rum kayıplarla eşit şartlarda incelenmediğinin somut ve açık göstergesi olduğunu ifade etti.
Ersan, Taşkent-Terazi-Tatlısu köylerinden 14 Ağustos 1974 tarihinde alınarak iki otobüse bindirilen 84 Kıbrıslı Türk erkeğin öldürüldüğü katliamda, otobüslerden birisinde bulunan Kıbrıslı Türklerin cesetlerinin bulunduğu yerin bazı Kıbrıslı Rumlar tarafından yol genişletme çalışmalarında değiştirilerek bir maden ocağına götürüldüğünü, hatta bu şehitlerin üzerinden dozer geçirilerek kemiklerinin parçalandığını, bunun olaya tanık ve bilgisi olan Rumlar tarafından 2011 yılında basına açıklandığını anımsattı.
Ersan, aynı konunun Kayıp Şahıslar Komitesi’nin BM Temsilcisi Paul Henri Arni tarafından da 18 Şubat tarihinde yapılan basın açıklamasında da dile getirildiğini ve Güneyde gömü yerlerinin taşınmış olduğunun belirtildiğini ifade etti.