Karipis: “Türk askerine ihtiyacımız vardır. Rum hükümeti kendi vatandaşlarını bile korunmaktan acizken, Kıbrıslı Türkleri nasıl koruyacak?”

65 yaşındaki Kıbrıslı Rum iş adamı Zakarias Karipis, Güney Kıbrıs’ta bulamadığı adaleti Kuzey Kıbrıs’ta arıyor. Kıbrıs Postası gazetesine konuşan Karipis, 2000 yılında Larnaka Limanı’nda, Bulgaristan’dan ithal ettiği mallarının arasına yüklü miktarda uyuşturucu yerleştirildiği haberini polise kendi ihbar etmesinin ardından hayatının cehenneme döndüğünü anlattı.

O dönemde yaptığı ihbar sonucu kendisine madalya verilmesi gerekilirken devletin yetkilileri tarafından korunmadığı ve yalnız bırakıldığını söyleyen Karipis, 2011 yılından itibaren ise bu baskıların arabasını yakmak, evini kurşunlamak gibi açık tehditlere döndüğünü belirtti. Söz konusu saldırıların Rum polisi tarafından gerçekleştirildiğini iddia eden Karipis, Rum polisinin içinde uyuşturucu tacirliği yapanların bulunduğunu ve bu yüzden de Rum yönetiminin olayı örtbas etmek için kendisini kurban ettiğini ifade etti.

Karipis, Rum medyasına da açık eleştirilerde bulunarak, çok sayıda medya kuruluşuna derdini anlattığını ancak söz konusu basın organlarının ‘korkudan’ hikayesine kulak asmadığını iddia etti.

65 yaşındaki iş adamı Karipis, yıllar süren mücadelesinde İngiltere Kraliçesi Elizabeth de dahil olmak üzere, Interpol ve Avrupa Parlamentosu’na da mektuplar gönderdiğini açıklayarak çok sayıda girişimi olduğunu belirtti ve son çare olarak KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’dan yardım istemek için yaklaşık bir ay önce Kuzey’e geldiğini belirtti.

Karipis, “kendi ülkesinin vatandaşlarına bile adil olamayan bir yönetimden Kıbrıslı Türklere de adil olmasını beklemenin hayal olduğunu” da söyledi.

Karipis, “Anastasiadis, Sayın Akıncı’dan ‘Bir tane Türk askeri kalmasın’ diye isteklerde bulunmaktadır. Ben buna karşıyım. Bence daha çok Türk askerine ihtiyacımız vardır. Rum hükümeti kendi vatandaşlarını bile korunmaktan acizken, Kıbrıslı Türkleri nasıl koruyacak?” şeklinde konuştu.  (Kıbrıs Postası)