KKTC Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu Aydınlık’a konuştu: Eşit temsilden taviz yok!
Date Added: 04 Mayıs 2021, 13:24

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) ve Türkiye’nin tam uyum içinde çalıştığını belirten Ertuğruloğlu, ‘Biz devlet sahibi egemen bir halkız. Eşit temsil duruşumuzdan taviz vermeyeceğiz’ dedi

 

AYDINLIK / ANKARA

 

KKTC Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu, BM gözetiminde Cenevre’de yapılan 5+1 toplantısı ile ilgili olarak Aydınlık’a konuştu. KKTC’nin duruşundan taviz vermesinin mümkün olmadığını vurgulayan Ertuğruloğlu şunları söyledi: “Çünkü bizim talebimiz açık. İstediğimiz eşit temsil. İki egemen devlet arasında eşitlik. Bu olursa müzakere olur. Cenevre’de yapılan 5+BM görüşmesi 53 yıldır süren toplumlararası görüşmeler sürecinin bir devamı değildi. 50 yıldan fazladır görüşüyoruz. Bir sonuç alamadık. Ucu açık görüşmeler zaman kaybından başka bir şey değil. Müzakere olacaksa takvimi belli olmalı. Cenevrede yapılan görüşmelerde bu tavrımız Rumlara ve BM Genel Sekreterine net olarak aktarılmıştır.”BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’in 2-3 ay sonra tekrar bir çağrı yapacağını kaydeden Ertuğruloğlu, “Rum tarafı bu toplantıya katılır mı bilmiyorum. Güney Kıbrıs Rum yönetimi lideri Nikos Anastasiadis Cenevre’de bu görüşme teklifini biraz şartlı kabul etti. Biz katılacağız. Genel Sekreterin bu konudaki çağrısını kabul ettik” diye konuştu.

 

TÜRKİYE İLE TAM UYUM

İzledikleri Kıbrıs politikasında Türkiye ile tam bir uyum içinde hareket ettiklerini vurgulayan Ertuğruloğlu şunları söyledi:”KKTC, ana vatanı Türkiye ile her konuda birlikte hareket etmektedir. Atacağımız adımlarda birlikte karar verip, savunacaklarımızı birlikte savunuruz. ‘Bugün böyle, yarın böyle’ politikası güdecek tarafta değiliz. Kararımız kesindir. Biz, Kıbrıs Cumhuriyeti denen Rum devletinin bir toplumu değiliz, devlet sahibi egemen bir halkız. En büyük güç kaynağımız ana vatanımızla olan birlikteliğimizdir.”Cenevre’de Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun KKTC’ye büyük destek verdiğini de belirten Ertuğruloğlu, “Cenevre görüşmelerinde tam bir uyum içinde hareket ettik. Sayın Çavuşoğlu’na desteklerinden dolayı teşekkür ederim. Türkiye ile aynı politikaları savunmamız bizim elimizi her zaman güçlü kılmıştır” ifadelerini kullandı.

 

MUHALEFETİN TAVRI

Ertuğruloğlu, KKTC’deki muhalefetin tavrı ile ilgili soruyu da şöyle yanıtladı:“Cenevre’de izlediğimiz politikaya KKTC içinde bazı partiler muhalefet ediyor. Bu beklediğimiz bir durumdu. Ama bu eleştiriler bizim egemen ve eşit iki devletli çözüm politikamızı değiştirmez. Dünyada hangi ülke eşitliği savunmaz. Artık şurası kesindir. Kıbrıs için yeni bir Annan planı kesinlikle olmayacak. O dönem çoktan geçti.”