Rauf Denktaş’ın eski danışmanı Stephen:Kıbrıs’ta çözüm iki devletli model
Date Added: 05 Mayıs 2021, 09:07

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş’ın danışmanlığını yapan İngiliz politikacı ve hukukçu Michael Stephen Kıbrıs’ta çözüm için en iyi yolun “iki devletli model” olduğunu vurguladı.Stephen ayrıca ülkelerin KKTC’nin tanıması gerektiğini belirtti.

İngiltere’de eski Muhafazakar Parti Milletvekili olan Michael Stephen, Britanya Kıbrıslı Türkler Derneğinin (BTCA) düzenlediği çevrim içi toplantıda, Kıbrıs sorununu değerlendirdi.

BM KONFERANSINDA TÜRKİYE’NİN VE KKTC’NİN GÜVENEBİLECEĞİ KİMSE YOK

Rauf Denktaş’ın danışmanlığını da yapan Michael Stephen, Cenevre’de Birleşmiş Milletler (BM) öncülüğünde Kıbrıslı taraflar ve garantör ülkelerin de katılımıyla 5+1 formatında düzenlenen gayriresmi Kıbrıs konulu konferansta KKTC ve Türkiye’nin güvenebileceği kimsenin bulunmadığını savundu.

RUM POLİTİKACILARIN YUNANİSTAN’LA BİRLEŞME HAYALLERİ

1960’lı yıllardaki Rum politikacıların Kıbrıs’ta Rum hakimiyeti kurma veya Kıbrıs’ı Yunanistan’la birleştirme politikası yürüttüğünü, bugünkü Rum siyasetçilerinin de aynı hayallere sahip olduğunu anlatan Stephen, onların akıllarından bu fikri çıkarana kadar Kıbrıs’ta hem Kıbrıslı Türklerin hem Kıbrıslı Rumların kabullenebileceği bir çözümün mümkün olmadığını dile getirdi.

BM VE AB GÜNEY RUM YÖNETİMİNİ KIŞKIRTIYOR

Stephen, uluslararası aktörlerin Kıbrıs sorununun bir parçası olduğunu, BM ve Avrupa Birliği’nin (AB) Rumları adanın egemen hükümeti olarak tanıyıp meşrulaştırdıklarını aktardı.

AB’nin hukuka aykırı davrandığına işaret eden Stephen, Rum kesiminin garantör ülkeler İngiltere, Türkiye ve Yunanistan’ın izni olmadan AB’ye katılamayacağını savunan hukukçuların bulunduğunu, Türkiye ve Kıbrıslı Türkler izin vermediği halde Kıbrıs’ın tek bir ülke olarak birliğe kabul edildiğini anlattı.

İngiliz politikacı, ülkesinin Kıbrıs Rum kesiminde ABD’nin de kullandığı askeri üslerini tehlikeye atmamak için KKTC’nin tanınmasına yönelik kararı alamadığını ifade etti.

“İNGİLTERE HÜKÜMETİ VE ABD, KIBRISLI TÜRKLERİ UMURSAMIYOR”

Stephen, İngiltere’nin mevcut durumu korumaya, Kıbrıslı Türkleri iki devletli çözümden uzaklaştırmaya ve Annan Planı’nın başka bir versiyonunu kabul etmeleri için iknaya çalıştığını söyledi.

“İngiltere hükümeti ve ABD, Kıbrıslı Türkleri umursamıyor. Onlar için Kıbrıs yalnızca stratejik bir değer. İngiltere, adadaki üslerini korumak için insan haklarını ve yasal yükümlülüklerini gözden çıkarmaya ve onların yerine stratejik çıkarlarına odaklanmaya hazır.”

“ÜLKELER KKTC’Yİ TANIMALI”

Çin gibi “güçlü” bir ülkenin KKTC’yi tanımasının etkisinin büyük olacağı görüşünü savunan Stephen, Bangladeş’in daha önce KKTC’yi tanıdığını ancak baskılar nedeniyle bu kararı geri çektiğini, çoğunluğu Müslüman olan birkaç ülkenin KKTC’yi tanımasıyla sorunun yönünün değişebileceğini vurguladı. Stephen, Türkiye’nin askeri ve bölgesel güç olma pozisyonunu bu noktada kullanması gerektiğine de değindi.

 

KAYNAK: AYDINLIK GAZETESİ