KKTC’nin 40. kuruluş yıl dönümü Londra Türk Okullarında da kutlandı
Date Added: 20 Kasım 2023, 12:53

15 Kasım Cumhuriyet Bayramı, Londra Türk Okullarında da kutladı.

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Londra’da Türk okullarını ziyaret ederek, 15 Kasım Cumhuriyet Bayramı kutlamalarına katıldı.

Cumhurbaşkanı Tatar, ilk önce Dr. Fazıl Küçük Türk Dili ve Kültürü Okulu’nu ziyaret etti.

Dr. Fazıl Küçük Türk Okulu Başkanı Ulaş Tözün, günün anlam ve önemini belirten konuşmasını yaptı. Kıbrıs Türk halkının bağımsızlığının sembolü KKTC’nin 40. yaşını gururla kutladıklarını ifade eden Tözün, devleti el birliğiyle geleceğe daha güçlü şekilde taşımak için çalışmalar yaptıklarını söyledi.

Tözün, İngiltere’de, çocukların gençlerin dilini, kültürünü, vatan sevgisini her zaman üst seviyede tutmak için çalıştıklarını ifade ederek, şehitleri andı, gazileri yad etti, Türkiye Cumhuriyeti’ne olan güveni vurguladı ve Cumhuriyet Bayram’ını kutladı.

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar da, KKTC’nin 40. kuruluş yıl dönümünde, Londra’da Türk çocuklarla, gençlerle, vatandaşlarla bir araya gelmekten mutluluk duyduğunu söyledi ve Cumhuriyet Bayram’ını kutladı.

Tatar, Londra’da gençlere dilini, kültürünü, vatan sevgisini korumak, öğretmek için zor koşullarda emeğini ortaya koyan herkesi tebrik etti, bu zenginlikleri geleceğe taşımanın önemine vurgu yaptı.

Kıbrıs Türk halkını birbirine bağlayan vatan sevgisinin, Anavatan sevgisinin bağlayıcılığına işaret eden Tatar, İngiltere’deki vatandaşlarla KKTC’deki bağların korunması, kuşaktan kuşağa aktarılmasının önemli olduğunu belirtti.

Bu bağları daha da güçlendirmek için KKTC’den buralara gelip, genç kuşaklara milli değerleri, dili, kültürü, örf adetleri aktaran öğretmenleri de tebrik eden Tatar, Londra Türk okullarının alt yapısının geliştirilmesine önem verdiklerine, bunun görevleri olduğuna işaret etti.

Tarihe, ödenen bedellere bakıldığında Kıbrıs Türk halkının büyük başarılara imza atan bir halk olduğunu ifade eden Tatar, bağımsız KKTC devletinin de bu başarıların en büyüğü olduğunu kaydetti.

Kıbrıs’ta bugün iki devlet, iki halk olduğunu vurgulayan Tatar, bütün dünyaya bunu anlatarak, gelecek nesillere bırakılacak eser için sonuç almaya başladıklarını, tüm kesimlerin Kıbrıs’ta iki devleti bildiğini, duyduğunu, gördüğünü dile getirdi.

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da KKTC’nin tanınmasına yönelik tam destek verdiğini ifade eden Tatar, hep birlikte hareket ettikten sonra başarının kaçınılmaz olduğunu çünkü tüm vatandaşların nerede olursa olsun kalbinde vatan sevgisi olduğunu belirtti.

Vatan sevgisini gelecek nesillere aktarmanın önemine işaret eden Tatar, burada gözleri pırıl pırıl öğrencilerle gurur duyduğunu, geleceğin teminatı çocuklara güvendiğini söyledi ve bu duygularla Cumhuriyet Bayramı’nı tebrik etti.

Garantör ülke İngiltere’nin Kıbrıs Türk halkına haksızlık yaptığını, bu yüzden Kıbrıs Türk halkının hak ve hukukunu koruyarak, Kıbrıs siyasetini gözden geçirmesi gerektiğini ifade eden Tatar, Kıbrıs’ta iki devlet, iki halk, iki ayrı yapı olduğunu, Kıbrıs Türk halkının da adada Rumlar kadar eşit ve hak sahibi olduğunu vurguladı.

Tatar, bu çerçevede İngiltere’yi, direkt uçuşlar dahil diğer tüm konularda Kıbrıs Türk halkına yönelik açılımlar yapması için göreve çağırdı.

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, ardından Rauf R. Denktaş Türk Dili ve Kültürü Okulu’nu ziyaret etti.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin 40. kuruluş yıl dönümünün kutlama programına katılan Tatar, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin mutlaka bir gün dünyada hak ettiği yeri alacağını vurguladı.

Okul Başkanı Meryem Biricik, etkinlikte yaptığı açılış konuşmasında, KKTC’nin 40. yılını kutlamanın gurur ve mutluluğunu yaşadıklarını belirtti.

Biricik, vatandan uzak olsalar da kalplerinin her zaman KKTC ile, vatan ile birlikte attığına işaret ederek, Londra’da gelecek nesillere de bu vatan sevgisini aktarmak için çalıştıklarını söyledi.

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar da, Londra’da çocuklara, gençlere eğitim veren, kendi dil örf adet ve kültürünü öğreten öğretmenleri tebrik etti.

Tatar, Kıbrıs Türk halkının çok zor yıllar geçirse de hiçbir zaman ümidini kaybetmeden devletine ulaştığını belirtti.

Kıbrıs Türk halkının Türkiye Cumhuriyeti’nin desteğiyle Kıbrıs’ta devlete, bağımsızlık ve hürriyetine kavuştuğunu ifade eden Tatar, KKTC’nin üzerinde uygulanan ambargoların kaldırılması ve özellikle garantör ülke İngiltere’nin direkt uçuşlar dahil haksızlıkları ortadan kaldırması gerektiğini kaydetti.

Mücadeleyi sonuna kadar sürdürüp haksızlığın kaldırılması için temaslara devam edeceklerini belirten Tatar, Kıbrıs Türk halkının bir bütün olarak mücadele vermesi halinde başarıya ulaşılacağına vurgu yaptı.

Yurt dışında yaşayan Kıbrıslı Türklerin tümünün kalbinde vatan sevgisi olduğunu vurgulayan Tatar, Londra Türk Okullarında çocukların gözünde gördüğü heyecandan dolayı duyduğu memnuniyeti dile getirdi, KKTC’ye her zaman hizmet edeceklerine inanç belirtti.