Meclis Başkanı Töre, TBMM Başkanı Şentop ile görüştü
Date Added: 25 Mart 2022, 10:50

Ankara’da temaslarda bulunan Cumhuriyet Meclisi Başkanı Zorlu Töre, dün, Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Mustafa Şentop ile TBMM’de bir araya geldi.

Cumhuriyet Meclisi’nden yapılan yazılı açıklamaya göre, Şentop ile Töre’nin baş başa görüşmelerinin ardından heyetler arası toplantıya geçildi.

TBMM’de farklı görüşten siyasi partiler olduğunu kaydeden Şentop, Meclis’te üzerinde tartışılması için görüş birliği olan konuların başında Kıbrıs konusunun geldiğini söyledi. Şentop, Kıbrıs davasının milli davaları olduğunun altını çizerek, Kıbrıs Türkü ile Türkiye arasında güçlü bir görüş birliği ve ortak irade olduğuna dikkat çekti.

Şentop, 2021 yılında Cenevre’de BM tarafından düzenlenen Kıbrıs konulu gayri resmi ve 5+1 formatındaki toplantıda Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’ın ortaya koyduğu vizyona Türkiye’nin desteğinin tam olduğunu söyledi.

Cumhuriyet Meclisi Başkanı Zorlu Töre de, ana vatan Türkiye’yi yanlarında hissettiklerinde daha güçlü ve güvende hissettiklerini söyledi.

Töre, “Anavatan Türkiye olmasa, 20 Temmuz Mutlu Barış Harekatı gerçekleşmemiş olsaydı, Kıbrıs Ada’sı bugün 12 Adalar’dan sonra Kıbrıs adası da bir Girit olurdu. Bunun önüne geçmişsek, bu, Kıbrıs’taki mücahitlerin direnişi ve sonunda 20 Temmuz Mutlu Barış Harekatı ile Mehmetçiklerin Kıbrıs’a gelmesiyle sağlandı” diye konuştu.

Töre, “Kıbrıs davası bir milli davadır, Türkiye ile müştereken yürütülür, ayrı olarak yürütülemez. Milli davanın öznesi, milli çıkarlarımız, hak ve menfaatlerimizdir. Özne, sadece Kıbrıs Türk halkı değildir, özne, milli davadır. Bu milli dava da Türkiye ile birlikte yürütülür. Kıbrıs Türk halkının Ada’da olması ve direnmesi Türk milleti için büyük bir şans yaratmıştır.” diye konuştu.

Türkiye’nin bölgede güçlü olmasının önemine de değinen Töre, Türkiye ile iftihar ettiklerini söyledi.

Heyetler arasında yapılan görüşmede Meclis Başkan Yardımcısı Fazilet Özdenefe, Meclis İdari Amiri Yasemi Öztürk, Başkanlık Divanı Üyesi Milletvekilleri Alişan Şan, Hasan Küçük, Devrim Barçın ve Şifa Çolakoğlu’nun yanı sıra KKTC Ankara Büyükelçisi Kemal Köprülü de yer aldı.

Görüşmede ayrıca, TBMM Dış İlişkiler ve Protokol Başkanı Prof. Dr. Kudret Bülbül, TBMM Başkan Başmüşaviri Ece Kırlı, Büyükelçi ve TBMM Başkan Başmüşaviri, TBMM Genel Sekreter Vekili Naim Çoban, Konya Milletvekili Orhan Erdem, İzmir Milletvekili Sevda Erdan Kılıç, Kütahya Milletvekili İshak Güzel, Burdur Milletvekili Bayram Özçelik ve Gaziantep Milletvekili Ali Şahin de bulundu.

Heyet, görüşmenin ardından, 15 Temmuz 2016 darbe girişiminde TBMM’de hasar gören yerleri ziyaret etti ve karanfil bıraktı.

TBMM Başkanı Şentop, heyete Genel Kurul salonunu da gezdirerek Meclis işleyişi hakkında bilgiler verdi. Ardından Şentop, Töre ve heyeti onuruna TBMM Başkanı Resmî Konutunda öğlen yemeği verdi.