Navtex yalanı
Date Added: 06 Şubat 2015, 10:54

Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis, Kıbrıslı Türk ve Türkiyeli basın mensupları için dün akşam Rum Başkanlık Köşkü’nde basın toplantısı düzenleyerek Kıbrıs sorunuyla ilgili görüşlerini aktardı.

Anastasiadis, özlü Kıbrıs müzakerelerinin başlaması geçtiğimiz yıl kararlaştırılan 9 Ekim tarihinden bir hafta önce Türkiye’nin Navtex yayımlaması nedeniyle müzakereleri askıya aldığını diyaloğun bitmesine Türk Gemilerinin Kıbrıs’ın güneyindeki sulara girmesini sebep gösterdi ve bunun daha önce yaşanmadığını belirtti.

Havadis gazetesi muhabiri Esra Aygın’ın, 2011 yılında Navtex de dahil bugün yapılan her şeyin yapıldığını ancak Hristofyas’ın masadan kalkmadığını anımsatması üzerine gerilen Anastasiadis, söz konusu Navtex’in Kıbrıs’ın kuzeyindeki sularla sınırlı kaldığını söyledi.

Havadis gazetesi, 2011’de de aynı durumun yaşandığını gösterdiğini, 2011 yılında Türk tarafınca yayınlanan Navtex’in, Anastasiadis’in iddiasının aksine Kıbrıs’ın güney sularını da kapsadığı koordinatların yer aldığı belgeye yer verdi.

2011 dönemine ait Navtex belgesi, Piri Reis araştırma gemisinin Anastasiadis’in söylediği gibi sadece Kıbrıs’ın kuzeyindeki denizleri değil, Kıbrıs Cumhuriyeti’nin belirlediği araştırma alanlarını ve o dönemde Noble Energy’nin araştırma yaptığı Blok 12’yi kapsadığını açıkça gösteriyor.

Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis, basın toplantısında ayrıca, 25 Şubat’ta yapacağı Moskova ziyareti sırasında Rusya hükümetiyle bir dizi işbirliği anlaşması imzalayacağını söyleyen Anastasiadis, askeri işbirliği anlaşmalarının yıllardır var olduğunu, sadece bunların yenileneceğini ve olağanüstü hallerde Rusya hava ve deniz kuvvetlerine sağlanabilecek kolaylıklarla alaklı olduğunu anlattı. (Havadis)