“Noble Energy Afrodit Yatağı’ndan doğal gaz satışına hazır”

Rum Enerji Bakanı Yorgos Lakkotripis, Rum kesiminin hidrokarbon yataklarının araştırılması safhasından, hidrokarbon yataklarının kalkındırılması ve ticari anlamda işletilmesi aşamasına geçmekte olduğunu duyurdu.
Lakkotripis, Noble Energy şirketinin üst düzey Başkan Yardımcısı ve Doğu Akdeniz Bölge Sorumlusu Keith Elliot, dün Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis ile Başkanlık Sarayı’ndaki görüşmesinden sonra yapığı açıklamayı aktardı.
Şirket yetkilileri, Afrodit yatağının ticari açıdan kârlı olduğu konusunda önümüzdeki haftalarda yapılacak açıklama ve Afrodit yatağının kalkındırılması planı hakkında bilgilendirmede bulundu.
Lakkotripis, bu iki olayın Güney Kıbrıs için çok önemli olduğunu, çünkü ülke olarak ilk kez hidrokarbonların araştırılması faslından, hidrokarbonların kalkındırılması ve ticari anlamda işletilmesi faslına geçeceklerini ifade etti.
Özellikle imzalanması gerekecek ticari anlaşmalar konusunda daha kat etmeleri gereken çok yol olduğunu belirten Lakkotripis, ancak bir kalkınma planı sunulması ve Afrodit yatağının ticari açıdan kârlı olduğuna dair bir açıklama yapılmasının da kuşkusuz Güney Kıbrıs için ileriye doğru bir adım olacağını söyledi.