“Rumlar İsrail ile askeri işbirliğini ileriye götürüyor”
Date Added: 05 Ağustos 2015, 10:37

Rum Yönetimi bir yandan Türkiye’nin Kıbrıs’taki garantörlük hakkını ortadan kaldırmaya çalışırken, diğer yandan da İsrail ile “askeri işbirliği” çalışmalarını ileriye götürüyor.

Güney Kıbrıs ve İsrail arasında savunma ve güvenlik alanlarında stratejik işbirliğinin teşvik edilmesi, Savunma Bakanı Christophoros Fokaidis’in İsrail Savunma Bakanı Moshe Ya’lon’la İsrail’de yaptığı bir toplantıda ele alındı.

Yayımlanan basın açıklamasına göre iki bakan, bölgedeki son gelişmeleri de görüştüler, iki ülke arasında işbirliğindeki ilerlemeyi gözden geçirdiler ve İsrail Başbakanı’nın Kıbrıs’a yaptığı son ziyaret ve Cumhurbaşkanı Nicos Anastasiades’le görüşmesinden sonra işbirliklerini artırmak ve güçlendirmek için bundan sonraki pratik adımların temelini attılar.

Açıklamada, iki taraf bir İşbirliği Komitesi oluşturulmasını, Güçler Anlaşması Statüsü denilen, her ülkenin öteki ülkenin topraklarındaki ortak faaliyetlerinde resmi çalışanlarının şimdiki statüsünü kullanan anlaşmayla savunma ve güvenlik alanında iki taraflı anlaşmaların çerçevesini güçlendirmeyi taahhüt ettiler.

Basın açıklamasına göre, bu pratik adımlar, iki ülkenin Orta Doğu ve Kuzey Afrika’da işbirliği için koşulların yaratılmasında iki ülkenin geniş çaplı faaliyetlerinin bir bölümünü oluşturuyor. Bakanlar hem Kıbrıs hem İsrail’in, asimetrik tehdit ve terörizmle jeo-politik belirsizliği olan bir bölgenin parçası olduğu, bu alanda koordineli bir çalışma gerektiği konusunda da görüş birliğine vardılar.

Bakanlar Doğu Akdeniz’deki enerji umutlarını da gözden geçirdiler, çeşitli zorlukların üstesinden gelmek için ulusal görevle hareket etmenin kaçınılmaz olduğuna da işaret ettiler.

(Kıbrıs Postası)