Rumlar mayınlar konusunda kendi kendilerini yalanladılar

Güney Kıbrıs Rum Yönetimi Lideri Nikos Anastasiadis’in geçtiğimiz hafta biriyi niyet göstergesi olarak Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’ya haritalarını verdiği mayınlar konusunda Rumların önceki söylemlerinin yalan olduğu ortaya çıktı. Söz konusu mayınlar ile ilgili olarak, Eski Rum Dışişleri Bakanı Yorgo Yakovu 2003’te “Türk Askeri döşedi” demişti.

Yüksek Lisans ve Doktorasını Kara Harp Okulu Savunma Bilimleri Enstitüsü ile Harp Akademileri Stratejik Araştırmalar Enstitüsü’nde yapan Güvenlik Bilimleri Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Can Kasapoğlu, 2003 yılında dönemin Rum Dışişleri Bakanı, daha sonra da Müzakerecilik yapan Yorgo Yakovu imzalı Ulusal Plan Raporu’na atıfta bulunarak cevaplanması gereken yeni sorulara dikkat çekti.

Yakovu 2003 yılında Ottowa Sözleşmesi ile ilgili Kıbrıs Cumhuriyet’nin pozisyonunun anlattığı Ulusal Plan Raporunda söz konusu bölgelerde mayın bulunduğunu ancak bunların Türk Askeri unsurları tarafından döşendiğini ifade etmişti.

Bu durumda Kıbrıs Cumhuriyeti’nin bir Dışişleri Bakanı’nın Türk askeri yerleştirdi” dediği mayınlar için “Kıbrıs Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Anastasiadis biz yerleştirdik. Alın haritalarını” demesi çelişkilere ve mayınlar konusunda bir kandırmacanın yıllardır sürdürüldüğünü işareti olarak algılandı. (Kıbrıs Postası)