“Ortak hedefimiz en yakın zamanda Kıbrıs Sorununu çözmek”
Date Added: 25 Mayıs 2015, 10:17

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile Kıbrıs Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis, ortak hedeflerinin Kıbrıs sorununu en yakın zamanda çözmek olduğunu, önceki gün Lefkoşa’nın her iki kesiminde yaptıkları gezide yeniden vurguladılar.

Liderler basına kısa birer açıklama yaptı.
Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, sosyal etkinliğin Kıbrıs süreci açısından önemli olduğunu ifade etti.
Akıncı, “Umut mesajını vermek istiyorum çünkü yaşanan pek çok hayal kırıklığının ardından umuda ihtiyaç var ancak yaşanmasını istemediğimiz tek şey, yeni bir hayal kırıklığı dahadır” dedi.

“Yeme içmede Kıbrıslı Türk ve Kıbrıslı Rumların iyi olduğunun kabul edildiğini ancak müzakere ve iş yapmaya gelince yeme içmedeki başarı kadar başarılı olunmadığını” ifade eden Akıncı, bunu ters çevirmek gerektiğini ifade etti.
Akıncı, “Çok iyi bir başlangıç yaptık ancak daha önemlisi iyi başlangıcı devam ettirerek nihai hedefe ulaşmaktır. Kıbrıslı Rum topluma şu mesajı vermek istiyorum: Gelecek nesillere daha güzel gelecek sunmak için gerekli olan karalılık, siyasi irade ve ortak vizyona sahibiz” dedi.
Rum lider Anastasiadis ise açıklamasında, Kıbrıs sorununa en erken zamanda çözüm bulmak için çalışacaklarını, iki toplumun geçmişinde çatışmalar görülebildiğini ancak her iki toplumun geleceği için çözümün olması gerektiğini söyledi.