Siber: “Bir gün kendi kimliğimizle uluslararası toplumun parçası olacağız”
Date Added: 26 Aralık 2014, 10:43

Meclis Başkanı Sibel Siber Kıbrıs Türk halkının yakın tarihinin acılarla ve mücadeleyle dolu olduğunu kaydederek, “Bu yolda çok insanımızı kaybettik, acılar ve göçler yaşadık. Savaşın ne demek olduğunu, nasıl bir acı olduğunu, savaşta kaybolan bir babanın çocuğuna, eşine, kardeşine, yakınlarına sorarak daha iyi anlayabilirsiniz” dedi.
21-25 Aralık Milli Mücadele ve Şehitler Haftası kapsamında düzenlenen bir etkinlikte konuşan Sibel Siber, bugünlerin geçmişi anmak, dayanışmak ve umudu yükseltmek için olduğunu vurguladı. Siber, “Modern dünyada halklara kendi yurdunda, demokratik ortamda kendi kimliğiyle yaşama hakkının tanınmaması, uzlaşı yerine savaşın tercih edilmesi… Biz bunu yaşadık. Mücadelemiz buydu. Savaşı ve geçmişin acılarını yeniden yaşamayı istemiyoruz. Daha güzel günlere gitmeyi hedefliyoruz ve buna inancımız var,” dedi.
Meclis Başkanı Siber, Kıbrıslı Türklerin özgüveni yüksek ve barışçı bir halk olduğunu kaydederek, “Kendi kimliğimizle bir gün uluslararası toplumun parçası olacağız. Bugün değilse, yarın olacak, verdiğimiz mücadele taçlanacak. Onun için çözüm, onun için barış diyoruz” diye konuştu.