Su Kıbrıs’a kavuştu
Date Added: 30 Mart 2015, 11:24

TC Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, “Her şey bitti, su, Kıbrıs’a kavuştu. Bundan sonraki dağıtımı ve su yönetimi ayrıca gerçekleştirilmiş olacak” dedi.
Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, konuşmasını şöyle sürdürdü:
“Artık Türkiye’de teknoloji ve müteahhitlik hizmetlerinin dünyadaki ilk üç arasına girdiğinden övünçle bahsedebiliriz. Şüphesiz bu müteahhitlik hizmetlerinin çok daha büyük kapasiteli olanlarını farklı alanlarda gerçekleştiriyoruz. Ama denizcilik alanında da bu örnekler arttıkça fevkalade güçlü bir noktaya geleceğiz. Kıbrıs işlerinden sorumlu bir bakan arkadaşınız olarak da yine bir projeyi takdirle ifade etmek isterim. O da Kuzey Kıbrıs’a Türkiye’den Su Götürme Projesi’dir. Yıllık takribi 75 milyon metreküplük suyun, Türkiye’den Kıbrıs’a götürülmesi, denizin 250 metre altından borularla mümkün olmuştur. Her şey bitti, su, Kıbrıs’a kavuştu. Bundan sonraki dağıtımı ve su yönetimi ayrıca gerçekleştirilmiş olacak.”

Bülent Arınç, Tuzla’daki İstanbul Tersanesi’nde Maden Tetkik Arama (MTA) için üretilen yerli sismik araştırma gemisi “TURKUAZ”ın denize indirilme töreninde yaptığı konuşmada, “Sismik araştırma gemisi” sözlerinin özellikle son yıllarda çok daha fazla duyulduğunu belirterek, “Piri Reis, Barbaros Hayrettin ve yurtdışından satın alınan bu geminin de Doğu Akdeniz’de Kıbrıs çevresinde faaliyet göstereceğini söyledi.
Bugünün, özel girişimciliğin, Savunma Sanayi Müsteşarlığı’nın MTA ile el ele vererek başardığı bir destan olduğunu ifade eden Arınç, dünyadaki bu tür araştırma gemilerindeki teknolojik donanım, çağdaş tüm aygıtların gemide bulunduğunu kaydetti.