Tatar: “Kıbrıs Türk halkının ve Kıbrıs’ın geleceğini yalnızca Rum tarafının rızasına bırakma dönemi artık sona ermiştir”
Date Added: 02 Aralık 2022, 11:54

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, “Kıbrıs Türk halkının ve Kıbrıs’ın geleceğini yalnızca Rum tarafının rızasına bırakma dönemi artık sona ermiştir” dedi.

Cumhurbaşkanlığından yapılan açıklamaya göre, Tatar, Gambiya Cumhurbaşkanı Yardımcısı Badara Alieu Joof ile görüşmesine ve Gambiya’ya davet edilmesine yönelik açıklama yaptı.

Önceki gün gerçekleşen görüşmede iki ülke arasındaki iş birliğinin her alanda çok daha ileri noktalara taşınmasına yönelik ortak irade ortaya konduğunu kaydeden Tatar,  bunun Anavatan Türkiye’yle tam bir uyum içerisinde ortaya koyulan yeni siyasetin dünyada kabul görmeye başlamasının işaretlerinden sadece bir tanesi olduğunu söyledi.

Tatar, Ercan Havalimanı’ndan KKTC’ye gelen Gambiya Cumhurbaşkanı Yardımcısı Joof’un gerçekleştirdiği ziyaret ve şahsına yapılan iadei ziyaret davetinin, iki devletin çıkarına olacak şekilde hazırlık yapılarak gerçekleşmesinin arzulanmasının ayrı bir öneme haiz olduğunu ifade etti.